Fundacja ZWIERZ zwraca uwagę na istotne zagrożenie, jakie niesie ze sobą wścieklizna, jedna z najgroźniejszych chorób wirusowych dotykających ludzi oraz zwierzęta. Choroba ta, atakując ośrodkowy układ nerwowy, w przypadku wystąpienia objawów jest niemal zawsze śmiertelna. Najczęstszym źródłem zakażenia są zwierzęta takie jak lisy, nietoperze oraz domowe psy i koty, a podstawowym środkiem zapobiegawczym jest obowiązkowe szczepienie psów. Obowiązkowe zasady szczepień mają na celu nie tylko ochronę zdrowia, ale również uniknięcie ryzykownych konsekwencji prawnych dla opiekunów zwierząt.
W Polsce większość przypadków wścieklizny związana jest z kontaktami z dzikimi zwierzętami, dlatego Fundacja ZWIERZ zdecydowała się na szeroko zakrojoną akcję informacyjną. Do wszystkich gmin w kraju rozesłano bezpłatne plakaty, które mają za zadanie zwiększenie świadomości mieszkańców na temat zagrożeń związanych z wścieklizną. Zachęca się mieszkańców do podejmowania działań mających na celu zwiększenie wiedzy na ten temat oraz do sprawdzenia, czy w gminach dostępne są odpowiednie materiały informacyjne.
W przypadku pogryzienia przez zwierzę, ważna jest natychmiastowa reakcja. Należy dokładnie przemyć ranę wodą z mydłem oraz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Warto pamiętać, że istnieje możliwość zastosowania szczepień poekspozycyjnych, które mogą uratować życie. Objawy wścieklizny u zwierząt mogą przybierać różne formy – od agresji i trudności w przełykaniu, po porażenia i niewydolność oddechową. Właściwa profilaktyka oraz szybka interwencja to kluczowe działania, które mogą zapobiec tragedii związanej z tą groźną chorobą. Każdy opiekun psa powinien postarać się o odpowiednie szczepienie swojego zwierzęcia, aby zadbać o jego oraz własne bezpieczeństwo.
Źródło: Urząd Miasta Płońsk
Oceń: Ze względu na zagrożenie wścieklizną, szczepienie psów staje się priorytetem
Zobacz Także