Jeśli jesteś w ciąży i doświadczasz sączących się wód płodowych, to nie jesteś sama. Jest to częste zjawisko, które często jest pomijane. Ważne jest jednak poznanie objawów sączących się wód płodowych, aby je rozpoznać, zanim spowodują poważne problemy.
Analiza płynu owodniowego
Analiza płynu owodniowego to rodzaj badania, które polega na pobraniu próbki płynu owodniowego i wysłaniu jej do laboratorium w celu analizy. Może to dostarczyć cennych informacji o stanie zdrowia Twojego dziecka. Istnieje jednak ryzyko uzyskania fałszywych wyników.
W wyniku badań chemicznych można dowiedzieć się, czy płód ma nieprawidłowości genetyczne. Mogą też powiedzieć, czy płód ma infekcję. Ponadto można zmierzyć poziom bilirubiny u płodu. Otrzymanie wyników tych badań może zająć od dziesięciu dni do trzech tygodni.
Płyn owodniowy jest istotnym elementem rozwoju płodu. Odgrywa rolę w oddychaniu, połykaniu i wzroście płodu. Chociaż nie jest płynem jak mocz, zawiera białka, fosfolipidy, minerały i odpady metaboliczne.
Płyn owodniowy jest produkowany przez osocze matki. Ilość płynu owodniowego zwiększa się stopniowo w czasie ciąży. W 16 tygodniu jego objętość wynosi średnio 175 ml. Wraz ze wzrostem płodu objętość płynu owodniowego wzrasta nawet do 400 ml.
Przedwczesne pęknięcie błon płodowych
Przedwczesne pęknięcie błon płodowych (PROM) to stan chorobowy charakteryzujący się rozerwaniem worka owodniowego, wypełnionej płynem tkanki utrzymującej płód w łonie matki. Kiedy to nastąpi, płód jest narażony na śmierć, infekcje i inne komplikacje.
PROM może wystąpić na wiele sposobów. Najczęściej występuje przed 37 tygodniem ciąży. Może być przyczyną jednej trzeciej wszystkich przedwczesnych porodów.
Ryzyko wystąpienia przedwczesnego PROM jest wyższe u kobiet, które miały wcześniejsze porody przedwczesne. Na przykład matki, które doświadczyły przedwczesnego pęknięcia błon płodowych podczas poprzedniej ciąży, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia kolejnego PROM. Te, które miały w przeszłości aborcję, również są w grupie podwyższonego ryzyka.
Jeśli masz przedwczesny PROM, powinnaś być monitorowana pod kątem oznak infekcji. Zakażeniu można zapobiec poprzez jak najszybsze urodzenie płodu.
Lekarz może wywołać poród. Można wykonać badanie sterylnym wziernikiem, aby sprawdzić, czy szyjka macicy jest otwarta. Potwierdzi to, czy macica jest gotowa do urodzenia płodu.
Niepokój
Niepokój płodu to poważny stan, który wpływa na dostarczanie płodowi tlenu. Stan ten może być wykryty przez lekarza. Jeśli nie zostanie wykryty, może spowodować poważne komplikacje zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Zwykle zaburzenia płodu pojawiają się w późnym okresie ciąży. Może jednak wystąpić także przed urodzeniem dziecka. Aby rozpoznać zaburzenia płodu, ciężarna kobieta powinna udać się do swojego położnika i opowiedzieć o swoich objawach. Następnie może otrzymać poradę, jak bezpiecznie urodzić dziecko. W zależności od powagi problemu lekarz może wykonać nagłe cesarskie cięcie lub poród. Lekarz zapyta o zgodę przed zabiegiem i wyjaśni ryzyko dla matki i dziecka.
Jednym ze sposobów rozpoznania zaburzeń płodu jest sprawdzenie ilości płynu owodniowego w macicy. Jeśli w płynie owodniowym jest dużo smółki, może to być znak, że płód jest w poważnym stanie. Ilość smółki w płynie owodniowym powinna być regularnie monitorowana.