Kościół pw. Wniebowzięcia NMP znajdujący się w Płońsku jest miejscem ważnym dla lokalnej społeczności.
Jako rzymskokatolicki kościół parafialny, podlega parafii pw. św. Michała Archanioła, która jest częścią dekanatu płońskiego w diecezji płockiej.
Ten zabytek nie tylko pełni funkcje religijne, ale również stanowi centrum życia duchowego dla parafian.
Historia
Kościół św. Michała Archanioła w Płońsku, znany ze swojej bogatej historii, został wzniesiony dla zakonników karmelitów. Fundamenty tej drewnianej świątyni został położone w 1417 roku przez księcia Siemowita IV oraz jego małżonkę Aleksandrę Olgierdównę.
W roku 1462 budowla została przekształcona w murowaną, a jej obecny kształt przybrała w XVI wieku. Istnieją przypuszczenia, że mogła być ufundowana przez królową Bonę Sforzę, co dodaje jej historycznego znaczenia. W trakcie wojen szwedzkich w połowie XVII wieku kościół doznał znacznych zniszczeń, jednak odbudowany został w połowie XVIII wieku, co pozwoliło mu na powrót do byłej świetności.
W 1779 roku, w wyniku działań biskupa Michała Jerzego Poniatowskiego, przy kościele utworzono parafię przeniesioną z innej lokalizacji, która również ucierpiała w czasie wojen. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, co miało miejsce w latach 1839, 1865 oraz 1888.
Warto zaznaczyć, że klasztor karmelitów został rozwiązany w 1864 roku, co oznaczało, że od tamtej pory parafia była zarządzana przez księży diecezjalnych. W 1935 roku kościół przeszedł gruntowny remont, a w latach 1954–1958 miała miejsce regotycyzacja, przywracająca mu elementy wcześniejszego stylu architektonicznego.
Architektura
Kościół św. Michała Archanioła w Płońsku to imponująca budowla, która zachwyca swoją architekturą. Wzniesiony w stylu późnogotyckim, kościół jest murowany z cegły i orientowany, a jego wnętrze posiada jedną nawę. Zabudowa została zaplanowana w formie prostokątnej, z wyodrębnionym prezbiterium oraz kaplicą usytuowaną od strony północnej.
W skład wyposażenia tego miejsca kultu religijnego wchodzi m.in. ołtarz główny, który został stworzony w stylu neorenesansowym w drugiej połowie XIX wieku. Na ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na desce. Ponadto, kościół szczyci się ołtarzami bocznymi, które emanują stylem późnobarokowym, a także figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, która datowana jest na przełom XV i XVI wieku.
Według Janusza Grabowskiego, najpóźniej w 1480 roku w tym kościele znalazła swoje miejsce wiecznego spoczynku księżna Katarzyna mazowiecka, córka Siemowita IV. Takie historyczne konotacje nadają temu miejscu wyjątkowego znaczenia we współczesnych czasach.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.10.2014 r.]
- J. Grabowski, Poczet książąt i księżnych mazowieckich, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2019 r., ISBN 978-83-7730-387-0, s. 267.
- Zabytki. Urząd miejski w Płońsku. [dostęp 24.10.2014 r.]
- Rys historyczny. Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku. [dostęp 24.10.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Bengurionówka | Wójty-Zamoście | Lądowisko Płońsk-Szpital | Płońsk (stacja kolejowa) | I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku | Zespół Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku | Nadleśnictwo PłońskOceń: Kościół św. Michała Archanioła w Płońsku