Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę i podałeś mu paracetamol, możesz się zastanawiać, po jakim czasie gorączka spadnie. Odpowiedź brzmi: to zależy od tego, jak długo podajesz dziecku lek i jak długo go przyjmuje. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić dziecku ulgę, której potrzebuje jak najszybciej.
Acetaminofen
Gdy Twoje dziecko ma gorączkę, pierwszą myślą może być podanie mu paracetamolu lub acetaminofenu. Dobra wiadomość jest taka, że oba te leki są bezpieczne i skuteczne, jeśli stosuje się je prawidłowo. Powinieneś jednak zachować ostrożność i nie podawać dziecku zbyt dużych dawek żadnego z nich. Musisz unikać częstego błędu, jakim jest próba podania dziecku więcej niż pięciu dawek acetaminofenu lub paracetamolu w ciągu 24 godzin.
Zażycie zbyt dużej ilości acetaminofenu lub paracetamolu może spowodować poważne skutki uboczne, w tym uszkodzenie wątroby. Dlatego właśnie powinieneś podawać te leki dziecku tylko wtedy, gdy ma ono więcej niż trzy miesiące. Pamiętaj też, aby podawać je w odstępach co najmniej czterogodzinnych.
Jeśli obawiasz się, że podajesz dziecku zbyt dużą dawkę acetaminofenu, sprawdź etykietę „Drug Facts” na leku. Może to pomóc zapobiec przedawkowaniu.
Acetaminofen jest jednym z wielu składników leków na przeziębienie dostępnych bez recepty. Jego działanie polega na obniżaniu gorączki u dziecka i łagodzeniu bólu.
Ibuprofen
Ibuprofen i paracetamol to powszechnie stosowane leki bez recepty. Stosowane w zalecanych dawkach są bezpieczne. Mogą jednak powodować komplikacje, jeśli nie są przyjmowane w odpowiednim czasie lub w odpowiedniej dawce. Stosowanie zbyt dużej ilości któregokolwiek z tych leków może uszkodzić nerki. Najlepiej porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia przed zastosowaniem ibuprofenu lub paracetamolu, zwłaszcza jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub przyjmujesz leki nasercowe.
W ciągu pierwszych czterech godzin leczenia dzieci, którym podano ibuprofen, miały niższą temperaturę, mniejszy ból i szybsze ustępowanie gorączki niż te, którym podano sam paracetamol. W ciągu dnia oba leki zapewniały porównywalne obniżenie gorączki.
Po sześciu godzinach różnica w średniej temperaturze między grupami była mniejsza, a wzrost w grupie ibuprofenu spadł. Średnia temperatura w grupie otrzymującej acetaminofen pozostała taka sama. Dzieci z pozostałych grup wykazywały wyższą temperaturę, większy ból i większy dyskomfort.
Diklofenak
Paracetamol to dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, który jest powszechnie stosowany w przypadku gorączki. Jest dobrym środkiem przeciwbólowym, ale może być szkodliwy, jeśli jest przyjmowany w dużych ilościach.
Po wystąpieniu gorączki Twój organizm próbuje zwalczyć bakterie. Może to spowodować, że Twoja temperatura będzie rosła i spadała. Te wahania mogą być nieprzyjemne, a czasem nawet bolesne. Jest to częsty problem u niemowląt i małych dzieci.
Aby zmniejszyć dyskomfort dziecka, lekarz może przepisać lek obniżający gorączkę. Leki te działają poprzez obniżenie temperatury dziecka do około trzech do czterech stopni Celsjusza, co jest bardziej komfortowe dla organizmu. Leki zaczynają działać po około 30 minutach.
Istnieje kilka różnych rodzajów leków obniżających gorączkę. Są to zarówno acetaminofen, jak i aspiryna. Jednak często najlepszym wyborem jest ibuprofen. Działa on o dwie godziny szybciej niż acetaminofen i obniża temperaturę dziecka o około dwa do trzech stopni.
Środki ostrożności dla dzieci z zespołem Reye’a
Zespół Reye’a to rzadki stan, który dotyka dzieci. Jest on spowodowany nagromadzeniem toksycznych substancji chemicznych we krwi. Mogą one uszkodzić wątrobę i mózg. Dzieci cierpiące na to zaburzenie powinny być uważnie monitorowane. Celem leczenia jest zapobieganie trwałym uszkodzeniom mózgu.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy Twoje dziecko ma zespół Reye’a. Dziecko zostanie przyjęte do szpitala i poddane leczeniu. Leczenie obejmuje utrzymanie równowagi elektrolitów i obserwację zmian w rytmie serca, oddychaniu i stanie psychicznym. Neurolog może również wykonać badania obrazowe w celu zbadania funkcjonowania mózgu. Jeśli dziecko potrzebuje pomocy w oddychaniu, może być użyty aparat oddechowy lub respirator.
Aspiryn nie powinien być podawany dzieciom poniżej 16 roku życia. Bezpieczniejszym wyborem jest acetaminofen. Inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), takie jak naproksen i kodeina, są bezpieczne. Lekami dostępnymi bez recepty, które zawierają salicylany, są Alka-Seltzer i Pepto-Bismol.