Jeśli próbujesz dowiedzieć się, jak długo działają tabletki antykoncepcyjne, jesteś we właściwym miejscu. Możesz dowiedzieć się, jak długo działają tabletki antykoncepcyjne, jakie są ich skutki uboczne i jakie są testy ciążowe.
Spis treści
Test ciążowy przed zażyciem tabletek antykoncepcyjnych
Zrobienie testu ciążowego przed zażyciem tabletek antykoncepcyjnych może być dobrym pomysłem. Testy ciążowe są dokładne i niezawodne i mogą pomóc ci określić, czy jesteś w ciąży. Najlepsze jest to, że można je wykonać w zaciszu własnego domu.
Test ciążowy może wykryć hCG, czyli ludzką gonadotropinę kosmówkową, hormon, który jest produkowany w twoim ciele, kiedy zapłodnione jajo zagnieżdża się w macicy. Jednak test ciążowy to coś więcej niż wykrywanie hCG.
Na przykład nierzadko zdarza się, że kobieta ma poranne mdłości przez kilka tygodni przed miesiączką. Istnieją również inne sposoby na wykrycie ewentualnej ciąży, takie jak śledzenie miesiączki i unikanie stosunków seksualnych.
Choć test ciążowy jest świetnym sposobem na wykrycie ciąży, nie zastąpi prawdziwego badania krwi. Więcej informacji uzyskasz od swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: „Jak najlepiej zrobić test ciążowy przed zażyciem środków antykoncepcyjnych?”. Odpowiedź jest prosta: najlepszy test ciążowy będzie zależał od twojej wyjątkowej sytuacji.
Popularny test ciążowy może wykryć hCG w twoim moczu i poinformuje cię, czy jesteś w ciąży. Wiele z tych testów można stosować nawet przed rozpoczęciem miesiączki. Są one również bardziej czułe niż testy tradycyjne.
Skutki uboczne stosowania środków antykoncepcyjnych
Pigułki antykoncepcyjne są bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania ciąży. Istnieją jednak efekty uboczne przyjmowania pigułek, które mogą wystąpić. Jeśli nie jesteś pewna, jakie są to skutki uboczne, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Ten rodzaj skutków ubocznych może wystąpić, jeśli zażyjesz pigułkę na pusty żołądek, i może ustąpić po jedzeniu. Możliwe jest również wystąpienie bólu głowy po zażyciu pigułki.
Niektóre kobiety zgłaszają również plamienia pomiędzy miesiączkami. Jest to bardzo częste w pierwszych miesiącach po zażyciu pigułki. W tym czasie Twoje ciało dostosowuje się do hormonów zawartych w pigułce. Po kilku miesiącach plamienie zwykle ustępuje.
W rzadkich przypadkach kobieta może doświadczyć poważnych skutków ubocznych stosowania pigułki. Tego typu skutki uboczne mogą obejmować zakrzepy krwi, zawały serca i udary.
Niektóre osoby stosujące pigułki mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi i szyjki macicy. Dzieje się tak dlatego, że hormony zawarte w pigułce mogą powodować powiększanie się piersi.
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może również zwiększyć ryzyko powstania zakrzepów krwi w płucach. Zakrzepy krwi mogą powodować udar, a nawet śmierć. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu skutków ubocznych jest pamiętanie o przyjmowaniu tabletek.
Czy antybiotyki mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji?
Jeśli przyjmujesz antybiotyki, możesz się zastanawiać, czy nie zakłócają one działania tabletek antykoncepcyjnych. Antybiotyki są przepisywane w celu leczenia infekcji bakteryjnych. W niektórych przypadkach mogą one również zakłócać działanie hormonalnej kontroli urodzeń. Powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem o potencjalnym wpływie antybiotyków na twoją antykoncepcję.
Tradycyjnie, producenci leków wydawali ostrzeżenia o potencjalnej interakcji między antybiotykami a antykoncepcją. Jednak ostatnie badania wykazały, że wpływ antybiotyków na kontrolę urodzeń nie zawsze jest oczywisty.
Większość antybiotyków jest generalnie bezpieczna w stosowaniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Głównym wyjątkiem jest rifampicyna, która, jak wykazano, może zakłócać skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych.
W przeglądzie opublikowanym w American Journal of Obstetrics and Gynecology w 2018 roku stwierdzono, że większość kobiet nie doświadczy zmniejszenia skuteczności hormonalnych środków antykoncepcyjnych z powodu antybiotyków. Obawy związane z antybiotykami i skutecznością antykoncepcji są raczej niepotwierdzone.
Wiele kobiet obawia się możliwych komplikacji ciążowych związanych ze stosowaniem antybiotyków. Dzieje się tak pomimo faktu, że badania nie wykazały jeszcze, aby antybiotyki powodowały jakikolwiek wzrost ryzyka niezamierzonych ciąż.
Niektórzy eksperci skrytykowali badania za to, że są małe. Twierdzą, że powinny być one bardziej rygorystycznie zaprojektowane. Inni zwracają uwagę, że informacje zawarte w ulotce informacyjnej dla pacjenta różnią się od tych, które są oparte na dowodach naukowych.