Jeśli zastanawiałeś się: „Po jakim czasie działa melisa?”, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule przedstawię kilka różnych aspektów tego tematu. Po pierwsze, omówię główne rodzaje schorzeń, w których leczeniu może pomóc melisa. Następnie podam kilka zaleceń, jak możesz zacząć ją stosować.
Spis treści
Stres
Melisa cytrynowa to zioło o zapachu cytrusów, które było używane do łagodzenia niepokoju, napięcia i innych objawów stresu. Ponadto melisa ma właściwości antyoksydacyjne, które mogą chronić organizm przed niezdrowym poziomem stresu oksydacyjnego.
Choć badania wciąż trwają, istnieją dowody na to, że melisa jest skuteczna w łagodzeniu stresu i wspieraniu zdrowego układu nerwowego. Na przykład w badaniu z 2004 roku stwierdzono, że łagodzi ona skutki stresu psychologicznego wywołanego w laboratorium.
Depresja
Wspomniane wcześniej drzewo cytrusowe ma długą historię w postaci leków, dlatego też melisie przypisuje się liczne cuda. Oprócz dobrze udokumentowanego wpływu na nastrój i sen, mówi się o niej także, że zmniejsza stres. Jednak niewiele jest badań, które to potwierdzają. Oczywiście warto skonsultować się z lekarzem, jeśli masz wątpliwości co do przyjmowania jakichkolwiek leków ziołowych.
Jak w przypadku większości leków, najważniejszym zadaniem jest ustalenie, czy właściwości lecznicze melisy będą skuteczne w Twoim konkretnym przypadku. Dobrą zasadą jest rozpoczęcie od małej dawki, np. pół łyżeczki, i stopniowe zwiększanie jej, aż osiągniesz pożądany poziom pobudzenia.
Skurcze menstruacyjne
Melisa cytrynowa, zioło z rodziny miętowatych, jest stosowana na wiele dolegliwości. Jej cytrynowy smak sprawia, że jest doskonałym wyborem do łagodzenia skurczów menstruacyjnych.
Jedno z badań wykazało, że spożywanie melisy przed, w trakcie i po miesiączce może złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto zioło to ma właściwości przeciwzapalne i jest źródłem antyoksydantów.
Melisa cytrynowa jest również uważana za zioło wzmacniające serce. Uważa się, że zioło to jest skuteczne w leczeniu depresji i stanów lękowych.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest częstą dolegliwością wśród kobiet. Charakteryzuje się takimi objawami jak bóle brzucha i miednicy, wzdęcia, obrzęki, bóle głowy i zaburzenia emocjonalne. Może to wpływać na jakość życia kobiety i jej związki.
Balsam cytrynowy może pomóc złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dzieje się tak dlatego, że melisa znana jest ze swojego uspokajającego działania. Ponadto uważa się, że pomaga złagodzić ból i dyskomfort żołądkowo-jelitowy.
Badania wykazały, że melisa może zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego u dziewcząt w wieku licealnym. Naukowcy stwierdzili, że u kobiet przyjmujących zioło nastąpiło radykalne zmniejszenie objawów.
Bóle głowy
Balsam cytrynowy łagodzi napięcie mięśni i zmniejsza stan zapalny. Wykazano również, że łagodzi bóle głowy spowodowane stresem.
W badaniu z 2014 roku stwierdzono, że suplementy z melisy zmniejszają niepokój i stres. Zmniejszyły też depresję. Badanie to objęło małą próbę 18 uczestników.
Balsam cytrynowy jest powszechnie stosowany w leczeniu bólów głowy. Pomaga rozluźnić skurcze mięśni i otworzyć naczynia krwionośne. Możesz ją przyjmować wewnętrznie lub w postaci nalewki.
Może też pomóc w zwalczaniu przeziębienia. Możesz też stosować melisę w postaci balsamu, aby złagodzić ból przy przeziębieniu.
Odleżyny
Odleżyny to bolesna przypadłość spowodowana przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Są to pęcherze wypełnione płynem, które pojawiają się na ustach, nosie i palcach. Istnieje jednak wiele różnych sposobów na ich leczenie i przyspieszenie procesu gojenia. Melisa jest naturalnym środkiem, który może zmniejszyć rozmiar i nasilenie objawów zimna.
Melisa jest ziołem leczniczym stosowanym od wieków w leczeniu różnych chorób skóry. Ma właściwości antybakteryjne i może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia opryszczki i innych infekcji bakteryjnych.
Wirus opryszczki zwykłej
Jeśli cierpisz na opryszczkę zwykłą spowodowaną przez wirus opryszczki zwykłej (HSV), możesz się zastanawiać, po jakim czasie melisa działa na opryszczkę. Chociaż nie ma lekarstwa, możesz podjąć środki ostrożności, aby skrócić czas trwania i zmniejszyć nasilenie objawów. Dostępne są leki bez recepty i preparaty do stosowania miejscowego.
Możesz też wypróbować suplementy przeciwwirusowe. Niektóre z najczęściej badanych ziół to echinacea, szałwia i rozmaryn. Te suplementy również mogą pomóc w powstrzymaniu wirusa opryszczki pospolitej (herpes simplex). Jednak niektóre z tych suplementów mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Ważne jest, aby przed zażyciem jakichkolwiek suplementów skonsultować się z lekarzem.
Alzheimer
Melisa cytrynowa to wieloletnie zioło o owalnych, aromatycznych liściach i ładnych, białych kwiatach. Należy do rodziny miętowatych i od wieków jest wykorzystywana w celach leczniczych. Melisa pochodzi z południowej Europy, a obecnie jest uprawiana w ogrodach na całym świecie.
Melisa zawiera kwas rozmarynowy, który zwiększa przepływ krwi. Ma też działanie uspokajające. Uważa się, że stosowanie melisy na skórę zmniejsza stres i zwiększa spokój.