Jeśli oglądałeś ostatnio Balladynę, mogłeś się zastanawiać, o co w niej chodzi. Program opowiada o relacjach w rodzinie i o tym, że wszyscy są ze sobą spokrewnieni. Chodzi też o wyrok śmierci na jednego z bohaterów.
Relacja z Kirkorem
Relacja między Balladyną a Kirkorem jest interesująca. Te dwie postaci są również głównymi bohaterami słynnej sztuki Balladyna. W tej opowieści bohaterka jest córką ubogiej wdowy.
Alina jest piękną dziewczyną o niebieskich oczach i długich warkoczach blond włosów. Jest także pracowita i uczciwa.
Gdy rozpoczyna się historia, król Popiel III zostaje obalony. Kirkor szuka biednej dziewczyny na swoją żonę. Zakochał się w tych dwóch dziewczynach. Spotkali się na weselu.
Kiedy Kirkor był jeszcze młody, zobaczył Balladynę. Spodobała mu się nimfa i jej płeć. Nie chciała jednak wyjawić swojego imienia.
Później Kirkor spotkał demona o imieniu Skierka. Pomimo swojej zazdrości, namówiła go, by poszedł do chaty sióstr. W tym czasie Kirkor jest zakochany w Alinie.
Po tym zdarzeniu zamyka Wdowę w wieży. Nie chce zdradzić jej imienia swojej córki. Balladyna poznaje je po powrocie.
W międzyczasie Balladyna i jej siostra Alina mieszkają w chatce w środku lasu. Ich matka, Wdowa, zginęła podczas tortur.
Balladyna jest kobietą, która chce zdobyć władzę. Próbując zdobyć władzę, dopuszcza się okrucieństw.
Relacja z młodszą siostrą
Relacja między Balladyną a jej siostrą Aliną to trochę kolejka górska. Są w niej chwile uniesienia i chwile rozczarowania. W końcu obie siostry ratuje stara, dobra miłość.
Balladyna i Alina mają szczęście, że ich matka, Wdowa, jest opiekunką. Nie jest beznadziejna, ale rola kobiety w rodzinie jest często niedoceniana.
Pośród wielu arystokratów zamieszkujących to wątpliwe królestwo jest młody książę Kirkor. Jak sama nazwa wskazuje, jest on bogaty i chce odzyskać należny mu tron. Jednym z jego najpilniejszych zadań jest znalezienie odpowiedniej żony, najlepiej biednej chłopki. Na szczęście dostaje więcej, niż się spodziewał. Jest to klasyczny przypadek niezamierzonych konsekwencji.
Podstawą ich życia jest splątany bałagan. Poza tym, co oczywiste, oboje mają problemy z podejmowaniem ważnych decyzji. Chociaż Alina nie jest najseksowniejsza z tej pary, jest solidnym pracownikiem. Ich trudną sytuację pogarszają jeszcze ich własne tyranie. Jedna z nich to dorastająca nastolatka. Druga jest matką czwórki dzieci w średnim wieku.
Mimo to dochodzi do ożywionej dyskusji. Wypija się też dużo alkoholu. Co ciekawe, obie płcie dobrze się bawią w swoim towarzystwie.
Skazanie na śmierć
W Balladynie, sztuce Juliusza Słowackiego, są trzy główne problemy do rozwiązania. Są to: ślub, wyrok śmierci i zła macocha. Jest to opowieść o miłości, zdradzie i władzy.
W tym momencie młody książę Kirkor spotyka dwie dziewczyny: córkę bogatego króla Popiela III i chłopkę. Obie zakochują się w sobie. Młody książę obiecuje poślubić chłopkę za słoik pełen malin.
Oblubienica, młoda dziewczyna o imieniu Alina, jest piękna i uczciwa. Nosi blond włosy splecione w długi warkocz i ma niebieskie oczy. Jednak jej prawdziwe oblicze wychodzi na jaw, gdy Balladyna, macocha, wyjawia, że ma syna i że jest kochankiem jej matki.
Balladyna jest także bezwzględną władczynią, która zrobi wszystko, by zdobyć władzę. To prowadzi ją do bycia strasznym złem.
Najbardziej oczywistą inspiracją dla tej opowieści jest historia Makbeta. Ale Balladyna ma więcej niż tylko szekspirowskie wpływy.
Choć makabra może być najbardziej oczywistym połączeniem, najbardziej godna uwagi historia sztuki jest nieco bardziej subtelna. To znaczy, nie jest najbardziej oczywista.
W tej sztuce najbardziej oczywiste jest małżeństwo Balladyny z Kirkorem, które stanowi główną historię sztuki. Pojawiają się też aluzje do Szekspira, Dantego i El Principe Constante.