Ludwik Pinkus


Ludwik Pinkus, urodzony 6 listopada 1878 roku w Płońsku, a zmarły 20 października 1926 roku w Łodzi, był znaczącą postacią w polskiej medycynie. Jako lekarz bakteriolog i dentysta, odegrał istotną rolę w rozwoju praktyk medycznych w Polsce na początku XX wieku.

Nie tylko specjalizował się w bakteriologii i stomatologii, ale również aktywnie angażował się w działalność robotniczą, co pokazuje jego zainteresowanie kwestiami społecznymi i zdrowotnymi współczesnych mu społeczności, w szczególności pochodzenia żydowskiego.

Życiorys

Ludwik Pinkus był osobą, która po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, osiedlił się w Łodzi. Jego nowy adres to ul. Spacerowa 13, która dzisiaj nosi nazwę al. T. Kościuszki. Po zakończeniu edukacji, rozpoczął pracę jako lekarz referent w Kasie Chorych miasta Łodzi oraz pełnił funkcję kierownika Zakładu Rozpoznawczo-Leczniczego.

Dodatkowo, ludwik Pinkus aktywnie działał w łódzkim środowisku naukowym oraz lekarskim. Należał do Komisji Bibliotecznej Towarzystwa Lekarskiego Łódzkiego i był członkiem Stowarzyszenia Społeczno-Lekarskiego. Od 1905 roku przynależał do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), a w 1906 roku stał się członkiem PPS-Lewicy. Jego zaangażowanie polityczne obejmowało także działalność w Centralnym Komitecie Robotniczym PPS-Lewicy w latach 1906–1908, a następnie 1909–1910. Ludwik koncentrował swoje działania głównie w regionie Łodzi, gdzie był również jednym z aktywnych członków Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS-Lewicy, a także uczestniczył w pracach redakcyjnych „Łodzianina”. W 1909 roku osadzono go w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, co świadczy o jego zaangażowaniu w działalność polityczną.

Życie prywatne

Ludwik był synem lekarza – Władysława (Wołka) Pinkusa i Gustawy, która z domu nosiła nazwisko Grünbaum. W 1893 roku ożenił się z Sarą, rodz. Lajchter, córką Icka Majera Lajchtera oraz Hany z domu Kaufman. Para doczekała się syna, Gustawa Kazimierza, który przyszedł na świat w 1921 roku. Po zakończeniu życia, Ludwik Pinkus znalazł swój ostatni spoczynek na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi, gdzie został pochowany w grobie oznaczonym numerem 17a w kwaterze F na stronie L.

Przypisy

  1. a b c d AndrzejA. Kempa AndrzejA., MarekM. Szukalak MarekM., Żydzi dawnej Łodzi: słownik biograficzny Żydów łódzkich oraz z Łodzią związanych, Oficyna Bibliofilów, 2001 r. [dostęp 08.06.2024 r.]
  2. a b LudwikL. Bazylow LudwikL., JanJ. Sobczak JanJ., Encyklopedia Rewolucji Październikowej, Wiedza Powszechna, 1977 r. [dostęp 08.06.2024 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Samuel Meyerson | Władysław Pinkus | Stanisław Kopczyński

Oceń: Ludwik Pinkus

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:19