Krzysztof Łazarski, znany również jako Christopher, przyszedł na świat 21 lutego 1953 roku w Płońsku. Jest to postać o znaczącym wkładzie w dziedzinę nauki, będąca polskim historykiem i politologiem.
Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk społecznych oraz pełni funkcję profesora nadzwyczajnego. Obecnie, jako wykładowca, prowadzi zajęcia na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami naukowych dróg.
Życiorys
Krzysztof Łazarski jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1978 roku. W kolejnym etapie swojej kariery, w 1993 roku, zdobył tytuł doktora na Uniwersytecie Georgetown. Następnie, w 2015 roku, uzyskał habilitację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W latach 1983-1995 mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych, gdzie był związany z Georgetown University w latach 1985-1989. Przez krótki czas pracował również w Hoover Institution oraz na Stanford University, gdzie pełnił funkcję asystenta kuratora East European Collection oraz asystenta naukowego Dr. Roberta Conquesta w latach 1990-1995.
Od 1996 roku Krzysztof Łazarski jest związany z Uczelnią Łazarskiego. W ciągu swojej kariery odbył wizyty studyjne na Georgetown w 2007 roku, a także w Cambridge w latach 2014 i 2016. W 2015 roku brał udział w badaniach w British Library. Od 2006 roku jest zaangażowany w projekt „Recovering Forgotten History: The Image of East-Central Europe in English-Language Academic Textbooks”.
Obecnie pełni funkcję Prodziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania ds. studiów walidowanych oraz pełni rolę dyrektora i wykładowcy w anglojęzycznym programie studiów Uczelni Łazarskiego, w ramach którego oferują podwójny dyplom z Coventry University.
Działalność opozycyjna
Krzysztof Łazarski był aktywnym uczestnikiem ruchu opozycyjnego, w szczególności przeciwko reżimowi komunistycznemu. Jego zaangażowanie obejmowało działalność w Komitecie Obrony Robotników (KOR), gdzie podejmowano działania na rzecz obrony praw pracowników i walczono z nierównościami systemowymi. Równocześnie brał udział w związku zawodowym „Solidarność”, który odegrał kluczową rolę w walce o wolność i demokrację w Polsce.
Dodatkowo, Łazarski był wydawcą podziemnych publikacji „Głos” oraz „Zbliżenia”, które dostarczały społeczeństwu informacji oraz wspierały ruchy opozycyjne w trudnych czasach. Jego działalność została jednak przerwana, gdy wprowadzono stan wojenny. W okresie od 13 grudnia 1981 do 10 lipca 1982 był internowany, co podkreśla jego znaczenie w historii opozycji w Polsce.
Publikacje
Oto wybrane publikacje, które są wynikiem pracy Krzysztofa Łazarskiego, autora zajmującego się licznymi istotnymi tematami.
- „The Lost Opportunity: Attempts at Unification of the Anti-Bolsheviks, 1917-1919. Moscow, Kiev, Jassy, Odessa.” Lanham: University Press of America, 2008,
- „Power tends to corrupt: Lord Acton’s study of liberty,” NIU Press – DeKalb, IL, 2012, 340 p. ISBN 978-0875804651,
- Janusz Grygieńć, Krzysztof Łazarski, Wiesław Wacławczyk (red.), „Human Rights and Politics.” Warszawa: Wydawnictwo Erida, 2013.
Przypisy
- Prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Łazarski - biogram - lazarski.pl
- Krzysztof Łazarski - slownik-niezaleznidlakultury.pl
- Romaszewscy: pracowaliśmy przyziemnie i konstruktywnie - krytykapolityczna.pl
- Odznaczenia dla pracowników Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie - prezydent.pl
- Christopher Lazarski Power tends to corrupt: Lord Acton’s study of liberty - amazon.com
- a b Tomasz Wituch, Bogdan Stolarczyk Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945-2000, wyd. Arkadiusz Wingert, Kraków 2010, s. 424
- Search works - catalog - searchworks.stanford.edu
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Hubert Rutkowski | Andrzej Żor | Andrzej Buko | Jacek Dobaczewski | Andrzej Grzymkowski | Marian Fuks (historyk) | Anna Supruniuk | Jan Majorkiewicz | Mirosław NaderOceń: Krzysztof Łazarski