Konstanty Pągowski


Rafał Konstanty Pągowski to postać, która na zawsze wpisała się w historię polskiego teatru i filmu. Urodził się 19 października 1890 roku w Płońsku, gdzie rozpoczęła się jego niezwykła kariera artystyczna.

Jego dorobek artystyczny obejmuje zarówno role teatralne, jak i filmowe, które przyczyniły się do rozwinięcia polskiej sztuki scenicznej.

Konstanty Pągowski zmarł 25 kwietnia 1967 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w kulturze polskiej.

Życiorys

Konstanty Pągowski, syn Mikołaja oraz Marii z Orlińskich, przyszedł na świat w rodzinie artystycznej. Już w 1921 roku z sukcesem ukończył studia na klasie dramatycznej w Szkole Muzycznej Z. Płoszko-Iwanowskiej mieszczącej się w Warszawie. W okresie 1922–1931 współpracował z zespołem Reduty, gdzie grał szereg znaczących ról, takich jak: Fujarkiewicz w „Domu otwartym” M. Bałuckiego, Pustak w „Fircyku w zalotach” F. Zabłockiego, czy Juklego w „Sędziach” S. Wyspiańskiego.

Artysta występował również w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego, gdzie odgrywał postaci takie jak Ksiądz Loga w „Fantazym” oraz Grzegorz w „Kordianie” J. Słowackiego, a także Starzec w „Wyzwoleniu” S. Wyspiańskiego. Kolejnym etapem jego kariery były teatry warszawskie, poznańskie oraz łódzkie, gdzie przez pewien czas aktor związał się z Teatrem Miejskim. W latach II wojny światowej, pomiędzy 1940 a 1941 rokiem, występował w Wilnie w Teatrze Polskim. Po okupacji miasta przez Niemców, zmuszony był pracować jako ogrodnik.

W sezonie 1944/45 powrócił do Polskiego Teatru Dramatycznego w Wilnie. Po zakończeniu działań wojennych kontynuował swoją artystyczną drogę w teatrach toruńskich, takich jak Teatr Ziemi Pomorskiej, a także w łódzkich, w tym w Teatrze Wojska Polskiego i Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza. Równocześnie prowadził wykłady z charakteryzacji w PWST w Łodzi.

Od 1949 roku Pągowski na stałe związał się z warszawskim światem teatralnym, występując w teatrach takich jak Współczesny, Polski, Narodowy, a także Nowej Warszawy. Jego dorobek artystyczny obejmuje wiele znaczących ról, do najważniejszych należą m.in.: Tobiasz Czkawka w „Wieczorze Trzech Króli” autorstwa Szekspira oraz Tielegin w „Wujaszku Wani” Czechowa. Krytycy pisali o Pągowskim jako o aktorze, który pielęgnował piękne tradycje Reduty.

Zmarł 25 kwietnia 1967 roku w Warszawie. Jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze J-5-12.

Filmografia

Oto filmografia Konstantego Pągowskiego, przedstawiająca jego role w różnych filmach na przestrzeni lat.

  • 1967: Stawka większa niż życie (odc. 14 Edyta) – chłop, klient zegarmistrza; nie występuje w czołówce,
  • 1960: Spotkania w mroku – ksiądz,
  • 1949: Dom na pustkowiu – kolejarz,
  • 1946: Zakazane piosenki – dozorca Antoni,
  • 1946: W chłopskie ręce – Filip.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: KONSTANTY PĄGOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 26.01.2023 r.]
  2. M.P. z 1927 r. nr 143, poz. 372 „za ofiarne szerzenie kultury polskiej w województwach wschodnich”.

Oceń: Konstanty Pągowski

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:13