Jacek Dobaczewski


Jacek Dobaczewski, urodzony 9 maja 1952 roku w Płońsku, to wybitny polski fizyk, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwijania wiedzy w zakresie fizyki jądrowej.

Jego prace naukowe oraz badania w tej dziedzinie uczyniły go specjalistą o uznanej renomie na arenie międzynarodowej.

Życiorys

Jacek Dobaczewski to wybitny polski fizyk teoretyczny, który swoją edukację rozpoczął w Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, które ukończył w 1969 roku. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu studiów, w 1974 roku, rozpoczął pracę w Instytucie Fizyki Teoretycznej, gdzie do dziś ma znaczący wpływ na rozwój badań fizycznych.

W 1979 roku uzyskał stopień doktora nauk fizycznych, a dwanaście lat później – doktora habilitowanego, przedstawiając pracę pt. Algebraiczne i samozgodne metody opisu kolektywnych wzbudzeń jąder atomowych. W 1997 roku został odznaczony tytułem profesora. Jacek Dobaczewski jest również członkiem Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem honorowym (Fellow) Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.

Naukowiec cieszy się międzynarodowym uznaniem, mając na koncie współpracę z wieloma renomowanymi ośrodkami badawczymi na całym świecie. Miał przyjemność być gościnny profesorem w instytucjach takich jak: Institut de Physique Nucléaire w Orsay (Francja), Centre d’Etudes Nucléaires de Saclay (Francja), California Institute of Technology w Pasadenie (USA), Stellenbosch University (RPA), Centre de Recherches Nucléaires de Strasburg (Francja), a także University of Tennessee i Oak Ridge National Laboratory (USA). Aktualnie jego badania skupiają się na współpracy z University of Jyväskylä w Finlandii.

Interesuje się głównie metodami fizyki teoretycznej, które dotyczą struktury jądra atomowego. W swoim dorobku naukowym ma ponad 300 oryginalnych prac, które do grudnia 2022 roku zdobyły ponad 10,000 cytatów, co zapewniło mu indeks Hirscha na poziomie 56.

Prywatnie jest synem Wenedy Dobaczewskiej.

Przypisy

  1. Department of Physics packs a strong scientific punch [online], www.jyu.fi [dostęp 24.11.2017 r.]

Oceń: Jacek Dobaczewski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:7