Hubert Rutkowski


Hubert Rutkowski to znana postać w polskim świecie muzyki, która urodziła się 15 czerwca 1981 roku w Płońsku. Jako pianista ma na swoim koncie liczne osiągnięcia artystyczne, które przyniosły mu uznanie na krajowej i międzynarodowej scenie muzycznej.

Oprócz działalności koncertowej, Hubert Rutkowski pełni również rolę pedagoga, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami muzyków, co przyczynia się do rozwoju kultury muzycznej w Polsce.

Życiorys

Hubert Rutkowski to postać związana z muzyką klasyczną, której życiorys jest głęboko osadzony w rodzinnym mieście, Krasnem, położonym w powiecie przasnyskim. Właśnie tam spędził swoje młodzieńcze lata, gdzie do dziś można odnaleźć jego dom rodzinny oraz rodziców, którzy pozostają stoickim wsparciem jego kariery.

Od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny, co potwierdza fakt, że swoją przygodę z fortepianem rozpoczął w wieku zaledwie 8 lat. Po ukończeniu nauki w rodzinnym mieście, Rutkowski podjął dalsze kroki ku muzycznej doskonałości, zostając absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie zdobył dyplom z wyróżnieniem w 2005 roku w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn.

W latach 2005-2010 artysta kontynuował swoją edukację w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, ucząc się pod okiem prof. Jewgenija Koroliova. Dodatkowo, poszerzał swoje horyzonty muzyczne, uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich, które miały miejsce m.in. w Dusznikach-Zdroju, Katanii we Włoszech oraz Weikersheim w Niemczech.

Pianista miał zaszczyt współpracować z wieloma wybitnymi nauczycielami, takimi jak: Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Valery Kozlow, Victor Makarov, Tatiana Szebanowa, Jan Micheils, Wiera Gornostajewa, Epifanio Comis, Inge-Susann Römhild oraz Artemis Quartett. Szczególnym momentem w jego karierze było uczestnictwo w warsztatach The 10th International Hamamatsu Piano Academy w marcu 2005 roku, gdzie reprezentował Polskę i miał okazję współpracować z takimi osobistościami jak Hiroko Nakamura, Piero Rattalino, Piotrem Palecznym, Michelem Béroffem i Arie Vardim.

Ważnym wydarzeniem w jego karierze stało się nagranie płytowe nieznanych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, który był zarówno przyjacielem, jak i uczniem Fryderyka Chopina. Dodatkowo, zarejestrował również utwory Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable w latach 2007-2008. W Roku Chopinowskim 2010 nagrał album zatytułowany „Pupils of Chopin” dla wytwórni Naxos, co otworzyło mu drzwi do dalszych występów.

Od tego momentu prowadzi intensywną działalność koncertową, występując w krajach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Jego talent został doceniony na wielu festiwalach, takich jak Schleswig-Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles w USA oraz Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi. Na scenie towarzyszyli mu uznani artyści i dyrygenci, wśród nich Lilya Zilberstein, Alexei Lubimov, Łukasz Borowicz, Martin Haselböck, Jamie Phillips i José Maria Florêncio.

W ostatnich latach jego zainteresowania przesunęły się w kierunku fortepianów historycznych. Jako pianista oraz pedagog współpracuje z kolekcją fortepianów historycznych w Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu. W 2013 roku zrealizował nagranie utworów Claude Debussy’ego na fortepianie Erarda z 1880 roku, a w 2018 roku wydał płytę z dziełami F. Chopina na fortepianie Pleyela z 1847 roku, przy współpracy z wytwórnią Piano Classics.

Hubert Rutkowski jest również dyrektorem artystycznym Chopin Festival w Hamburgu, a także inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Teodora Leszetyckiego organizowanego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. W 2010 roku odniósł sukces w konkursie na stanowisko profesora tejże uczelni, stając się jednym z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu oraz od 2014 roku pełni rolę kierownika Katedry Fortepianu. Dodatkowo, założył i jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia

Hubert Rutkowski, utalentowany pianista, zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień na przestrzeni swojej kariery. Oto kluczowe osiągnięcia, które wyróżniają jego działalność artystyczną:

  • 1994 – III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego w Płocku,
  • 1999 – III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Wilnie,
  • 2000 – I nagroda oraz nagroda specjalna, która obejmowała koncerty promocyjne w Berlinie i w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, na 4. Festiwalu Młodych Pianistów w Siedlcach,
  • 2006 – wyróżnienie „Medalla per Unanimitat” na 52. konkursie Maria Canals w Barcelonie,
  • 2006 – II nagroda na 15. Elise Meyer Wettbewerb w Hamburgu,
  • 2006 – Grand Prix na 3. Konkursie na projekt nagraniowy „Zapomniana Polska”, organizowanym przez Wydawnictwo Muzyczne Acte Préalable (za nagranie dzieł fortepianowych Juliana Fontany),
  • 2007 – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hanowerze,
  • 2013 – nagroda Berenberg-Kulturpreis w Hamburgu,
  • 2014 – Medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Twórca Uznany.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Hubert Rutkowski | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
  2. a b Rozpoczęcie obchodów 650-lecia Krasnego – Ciech-press – Tygodnik Ciechanowski [online], ciechpress.pl, 19.03.2022 r. [dostęp 23.04.2024 r.]
  3. a b c Laureaci Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego 2014 – Zobacz czym na niego zasłużyli. [online], ePrzasnysz.pl, 09.12.2014 r. [dostęp 23.04.2024 r.]
  4. a b Biografia | Hubert Rutkowski [online] [dostęp 23.04.2024 r.]

Oceń: Hubert Rutkowski

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:15