Spis treści
Kobiety
Jeśli jesteś dorastającą dziewczyną lub młodą kobietą, być może doświadczyłaś zmian po pierwszym stosunku. Zmiany te mogą mieć znaczące konsekwencje, takie jak narażenie na ciążę i większe prawdopodobieństwo separacji małżeńskiej. Zrozumienie czynników, które są związane z przejściem do pierwszego stosunku, może pomóc decydentom w opracowaniu sposobów ukierunkowania zachowań w bardziej produktywny sposób. Na przykład badania wykazały, że programy prewencyjne mogą opóźnić podjęcie przez młodych ludzi współżycia seksualnego. Nadal jednak wiele kluczowych aspektów inicjacji seksualnej nie jest dobrze poznanych. W związku z tym potrzebne są przyszłe badania, które pozwolą uzyskać więcej informacji.
Jednym z ważnych czynników związanych z rozpoczęciem pierwszego stosunku jest rodzaj związku. Uczniowie, którzy stale chodzili na randki, zgłaszali większe prawdopodobieństwo podjęcia aktywności seksualnej niż uczniowie, którzy nie chodzili na randki. Ponadto ci, którzy nigdy nie chodzili do kościoła, częściej uprawiali seks niż ci, którzy często uczestniczyli w nabożeństwach. Podobnie uczniowie, którzy uważali młodszy wiek za idealny wiek inicjacji, częściej podejmowali aktywność seksualną.
Najwcześniejszy wiek, w którym nastolatki podejmowały pierwszy stosunek, to 14 lat, podczas gdy mężczyźni częściej podejmowali tę aktywność w średnim wieku 15 lat. Wynik ten jest zgodny z badaniami, które wykazały, że ryzyko ciąży i separacji małżeńskiej wzrasta wraz z rozpoczęciem współżycia. Ponadto wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego jest również skorelowane z wcześniejszym zawarciem małżeństwa. Duży odsetek nastolatków uczęszcza do szkoły średniej w miastach. Niemniej jednak uzyskanie pełnego wykształcenia średniego nie jest powszechne w większości krajów Ameryki Łacińskiej. Dlatego w przyszłych badaniach należy sprawdzić wpływ środowiska rodzinnego na rozpoczęcie współżycia seksualnego.
Obecność ojca w domu była silnym predyktorem rozpoczęcia pierwszego stosunku. Wśród studentek zmienna ta miała negatywny wpływ, podczas gdy u mężczyzn obecność ojca nie była predyktorem rozpoczęcia pierwszego stosunku seksualnego. Ponadto nie było różnicy w prawdopodobieństwie inicjacji męskiej, jeśli uczeń mieszkał z obojgiem rodziców lub tylko z matką.
Wyniki w nauce były również predyktorem rozpoczęcia inicjacji seksualnej. Uczniowie z niższą średnią ocen częściej rozpoczynali inicjację seksualną niż ci z wyższą średnią. Ponadto ci, którzy mieli bardziej liberalne podejście do seksu, częściej podejmowali współżycie seksualne. Z drugiej strony uczniowie, którzy mieli mniej konserwatywne podejście, częściej nie uprawiali seksu.
Innym czynnikiem, który przyczynił się do inicjacji seksualnej, była obecność rówieśników. Chociaż w badaniu badano jedynie percepcję rówieśników, wiadomo, że presja rówieśników może prowadzić do inicjacji seksualnej. Dlatego ważne jest, by ocenić, czy korzystanie z sieci społecznych i interwencje związane z presją rówieśniczą mogą zmniejszyć liczbę inicjacji seksualnych. Ponadto ważne jest przeprowadzenie ewaluacji wierności, aby ocenić wpływ tych interwencji.