Jakie ssaki się pocą?

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale zwierzęta potrafią się pocić! Dotyczy to zarówno roślin, jak i ssaków. Zwierzęta mogą się pocić, ponieważ mają w skórze gruczoły, które produkują substancję zwaną potem. Te gruczoły potowe znajdują się u wszystkich ssaków i są odpowiedzialne za chłodzenie ich ciał.

Słonie

Słonie mają niesamowicie grubą skórę. Mają też doskonały zmysł węchu i są uważane za jedne z najbardziej inteligentnych stworzeń w królestwie zwierząt.

Słonie są największymi ssakami na ziemi pod względem objętości. Kły dorosłego samca mają siedem cali długości i ważą około pięciu funtów. Ich uszy są duże i mają cienkie krawędzie, które pomagają odprowadzać ciepło z ich ciał.

Są dwa gatunki słoni. Słonie afrykańskie to największe zwierzęta lądowe na świecie. Te olbrzymy ważą od dwóch do sześciu ton.

Słonie afrykańskie są roślinożercami, czyli żywią się trawą i inną roślinnością. Żyją w rodzinie zwanej stadem. Samice noszą swoje dzieci przez prawie dwa lata.

Małpy

Małpy pocą się, aby regulować temperaturę ciała. Ilość produkowanego potu zależy od wielu czynników. Pomaga on wydalić ciepło i wypłukać toksyny z organizmu.

Mimo że osły to stoickie zwierzęta, cierpią na niektóre choroby. Choroby te należy leczyć ostrożnie. Mogą one przenosić się na inne zwierzęta. Lekarz weterynarii będzie w stanie zdiagnozować przyczynę i przepisać odpowiednie leczenie.

Laminitis jest bolesną chorobą, która dotyka tkanek podtrzymujących kość pedałową. Może powodować ból, kulawiznę, a nawet śmierć. Nieleczona może prowadzić do przewlekłych ran.

Gorączka błotna to kolejna choroba, która może być szkodliwa dla osłów. Jest ona spowodowana infekcją bakteryjną. Choroba ta może prowadzić do uszkodzenia skóry i organów wewnętrznych.

Zebry

Paski zebry są piękne i wyjątkowe. Są też kluczową częścią ich systemu chłodzenia.

Czarne i białe paski pomagają zebrom zachować zimną krew. Ułatwiają też parowanie, gdy jest gorąco. Rano paski zatrzymują ciepło w chłodnym powietrzu wokół nich. Ale po południu paski stają się cieplejsze, ponieważ są bardziej wystawione na działanie słońca.

Poprzednio naukowcy uważali, że paski są mechanizmem regulacji temperatury. Uważano, że zebry wykorzystują prądy konwekcyjne do odprowadzania potu ze skóry, który następnie jest odparowywany.

Ale nowe badania opublikowane w lipcu 2018 roku obaliły tę teorię. Naukowcy odkryli, że zebry nie są tak skuteczne w chłodzeniu się, jak wcześniej sądzono.

Koń

Koń poci się jako sposób na schłodzenie się. Ilość wydzielanego potu zależy od intensywności aktywności. Ma na nią wpływ także wilgotność powietrza. Latem koń poci się bardziej niż zimą.

Koń ma dwa rodzaje gruczołów potowych. Gruczoły potowe ekrynowe znajdują się na skórze. Wytwarzają one gęsty, biały, pienisty rodzaj potu, zwany pianą.

Z drugiej strony, apokrynowe gruczoły potowe znajdują się w mieszkach włosowych. Wydzielają one gęsty płyn, który zawiera białka i substancje chemiczne, takie jak mocznik. Koń z anhydrozą ma nadmierną produkcję tych rodzajów potu.

Kangury

Kangury to dwunożne torbacze, które wykształciły wiele przystosowań do życia w ekstremalnych temperaturach w Australii. Mają duże tylne nogi, które działają jak sprężyny, silne łydki i potężny ogon, który działa jak ster i utrzymuje ciało w stabilnej pozycji.

Kangury mają wyjątkową biologię reprodukcyjną. Choć zwykle rodzą jedno młode rocznie, samice mogą mieć wiele dzieci. Najwcześniejszy embrion może być utrzymywany w stanie uśpienia wewnątrz samicy, aż będzie gotowy do rozwoju. Dzięki temu kolejne pokolenie ma większe szanse na przeżycie.

Kangury czerwone mają krótki, 33-dniowy okres ciąży i rodzą się w stanie niedojrzałym. W tym czasie nie mają gruczołów potowych, więc polegają na dyszeniu i lizaniu, żeby się ochłodzić.

Świnie

Systemy pocenia się zwierząt różnią się drastycznie, a większość gatunków stosuje różne metody, żeby się ochłodzić. Niektóre ssaki mają duże, rozległe gruczoły do produkcji potu, podczas gdy inne mają małe. Ponadto niektóre zwierzęta nie mają ich wcale.

Świnie, na przykład, nie mają gruczołów potowych. Aby się ochłodzić, taplają się w błocie. Gdy temperatura wzrasta, dyszą, co pomaga im pozbyć się ciepła.

Hipopotamy nie mają gruczołów potowych, ale mają czerwony, lepki płyn wypełniony śluzem, który działa jak antybiotyk i filtr przeciwsłoneczny. Odstrasza też owady.

Psy i koty mają gruczoły ekrynowe. Znajdują się one na nosie, opuszkach łap i pod skórą.


Oceń: Jakie ssaki się pocą?

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:17