Pierwsze objawy raka okrężnicy to krwawienie z odbytu, krew w stolcu i zmiany w DNA zdrowych komórek okrężnicy. Jeśli doświadczysz któregoś z tych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Lekarz może również poszukać oznak innych chorób lub stanów, które mogą powodować te objawy.
Spis treści
Krwawienie z odbytu lub krew w stolcu
Najczęstszym objawem raka jelita grubego jest krwawienie z odbytu lub krew w stolcu. Jeśli w stolcu pojawi się krew lub śluz, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Jest wiele możliwych przyczyn pojawienia się krwi w stolcu. Infekcje, zapalenie żołądka i jelit, zaparcia i polipy to wszystko potencjalne przyczyny. Jeśli jednak w przeszłości cierpiałeś na któreś z tych schorzeń lub jeśli w twojej rodzinie występował rak jelita, powinieneś wykonać badanie stolca.
Stół może być błyszczący, lepki, ciemnoczarny lub zabarwiony krwią. Jest to zwykle wynik niedrożności jelita lub wrzodu. Inne przyczyny to choroba Leśniowskiego-Crohna lub szczeliny odbytu.
Jeśli w stolcu pojawia się jasnoczerwona lub czarna krew, powinieneś natychmiast udać się na pogotowie. Jest to znak, że możesz mieć krwawiący wrzód lub guz.
Innym objawem raka jelita grubego jest krwawa biegunka. Mogą ją powodować infekcje, a także choroby bakteryjne i wirusowe.
Poważniejszym stanem, który może powodować krew w stolcu, jest rak jelita grubego. Można go wyleczyć, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowany u osób starszych, ale może wystąpić u osób w każdym wieku.
Zmiany w DNA w zdrowych komórkach okrężnicy
Rak okrężnicy występuje, gdy grupa komórek w okrężnicy wymyka się spod kontroli. Mogą one utworzyć guz, który zaczyna rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Może to spowodować zablokowanie naczyń krwionośnych, płuc i układu pokarmowego.
Pierwszymi objawami raka okrężnicy są zmiany w DNA w zdrowych komórkach okrężnicy. Te mutacje DNA prowadzą do powstania guza. Nieleczona choroba może okazać się śmiertelna.
Rak okrężnicy jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów w Stanach Zjednoczonych. Co roku umiera na niego około 600 000 osób. Jednak wskaźnik przeżywalności rośnie.
Wielu badaczy uważa, że zmiany w genach odgrywają rolę w rozwoju raka jelita grubego. Pięć do 10 procent raków jelita grubego jest związanych z zespołami genetycznymi, takimi jak zespół Lyncha. Ponadto czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie i spożywanie dużych ilości alkoholu, są powiązane z rozwojem tego typu raka.
Aby zapobiec rakowi jelita grubego, warto zapytać swojego lekarza o regularne badania kolonoskopowe. Regularne badania przesiewowe mogą pomóc zidentyfikować polipy, zanim urosną w pełnowartościowy guz.
Niektórzy badacze proponują czterostopniowy model progresji zmian genowych w nabłonku jelita grubego. Model ten sugeruje, że nagromadzenie zmutowanych genów powoduje produkcję innych białek niż zdrowe komórki. W końcu zmutowane komórki wymykają się systemowi odpornościowemu i tworzą guz w odbytnicy.
Opcje leczenia
Leczenie raka okrężnicy może być prowadzone poprzez operację, chemioterapię, radioterapię lub kombinację tych metod. Decyzja o najlepszym sposobie leczenia raka jelita grubego zależy od stadium choroby, wielkości i lokalizacji guza oraz stanu zdrowia danej osoby.
Chirurgia jest najczęstszym sposobem leczenia raka jelita grubego. Ogólnie rzecz biorąc, operacja polega na usunięciu guza i części zdrowej okrężnicy. Może również obejmować usunięcie pobliskich węzłów chłonnych.
Procedura chirurgiczna może być przeprowadzona za pomocą laparoskopii lub operacji otwartej. Laparoskopia polega na wykonaniu małego nacięcia w ścianie brzucha i wprowadzeniu rurki z podłączoną kamerą i światłem. Pozwala to chirurgowi na zbadanie jelita i innych organów w brzuchu.
Jeśli rak jelita grubego rozprzestrzenił się na inne części ciała, może być leczony radioterapią lub chemioterapią. Radioterapia jest stosowana w celu zabicia komórek rakowych, ale może też złagodzić objawy.
Chemoterapia może być stosowana w celu zmniejszenia guza. Może być również podawana po operacji i często jest stosowana jako leczenie dodatkowe. Czasami chemioterapia jest łączona z innymi metodami leczenia, takimi jak radioterapia lub leki celowane.
Leki celowane są bardziej selektywne i skupiają się na pewnych nieprawidłowościach w komórkach nowotworowych. Na przykład przeciwciała monoklonalne są ukierunkowane na konkretne antygeny nowotworu. Leki te mogą być podawane doustnie lub dożylnie.