Traktat z Verdun zakończył długą i krwawą wojnę, która połączyła ludy północnej i południowej Francji. Pomógł też powstrzymać postępujący na północ islam z Półwyspu Iberyjskiego. Jednak nie wszystkie konsekwencje traktatu były dobre.
Spis treści
Karol Prosty został królem Lotharingii
Pod koniec VIII wieku Karol Prosty miał zaledwie sześć lat. Mimo młodego wieku został królem Lotharingii, królestwa leżącego między rzekami Ren i Rodan. Był to prekursor współczesnych Niemiec.
W 922 roku potężny szlachcic, Robert I, podważył władzę króla. Ludwikowi i Lotharowi pomogli przyjaciele. Jednak po pierwszej bitwie Lothar i Ludwik stracili kontrolę nad swoim królestwem.
Kiedy Ludwik I zmarł w 876 roku, wschodnia gałąź dynastii karolińskiej dobiegła końca. Państwo Karolingów mogło przetrwać dłużej niż Imperium Rzymskie. Ale północni Frankowie wciąż byli atakowani przez Wikingów. Toczyły się również konflikty z Bizancjum i Arabami w basenie Morza Śródziemnego.
Po śmierci Ludwika wschodnie królestwo Franków zostało podzielone na trzy królestwa. Każde z nich otrzymało ziemie pomiędzy Francją a Niemcami. Ostatecznie obszar ten powiększył się o Dolną i Górną Lotaryngię.
Podział na wschodnią i zachodnią Lotaryngię
Lotaryngia była królestwem, które istniało między królestwami germańskimi a protofrancuskimi. Terytoria, które tworzyły Królestwo Lotharingii, rozciągały się od Fryzji na północy do Spoleto w Italii na południu. Jego zachodni kraniec zawsze znajdował się w pobliżu rzek Mozy i Skaldy.
Początkowo Lotharingią rządzili świeccy magnaci. W latach 855-69 król Lothar II założył Królestwo Lotharingii. Po nim władzę przejęli jego bratankowie: Ludwik Niemiecki ze Wschodnich Franków i Karol Łysy z Zachodnich Franków.
Lotharingia była krótkotrwałym niezależnym państwem. Król i jego zwolennicy wykorzystali swoje koneksje dynastyczne, by zdobyć dominację nad tym obszarem. Do 929 roku królestwo powróciło jednak do Wschodniej Francji.
Lotharingia była następnie częścią germańskiego Cesarstwa Rzymskiego. Jednak jej długoterminowa przyszłość jako państwa narodowego była niepewna. Zamiast tego królestwo zostało podzielone na księstwa górne i dolne.
Zatrzymanie postępu islamu na północ od Półwyspu Iberyjskiego
Traktat z Verdun był pierwszym z serii rozbiorów, które doprowadziły do rozpadu cesarstwa Karola Wielkiego. Zawarto go po wojnie domowej, która rozpoczęła się prawie trzy lata wcześniej.
Pod koniec VII wieku muzułmanie zajęli większość Półwyspu Iberyjskiego. Opanowali też Septymanię, region w północnej Hiszpanii. Nie udało im się jednak rozszerzyć swojego zasięgu na Francję. Na początku VIII wieku założyli stolicę w Narbonne.
Kiedy emir Katalonii, Uthman ibn Naissa, zbuntował się, Frankowie wysłali mu list, w którym przyznali mu córkę za żonę. Zmusiło to muzułmanów do przejścia na chrześcijaństwo. Stał się też znany jako „Munuza” wśród Franków.
Amorawidowie pod wodzą Sir ibn Abi Bakra zajmują Lizbonę w latach 1094-95. Później Jusuf ibn Tashfin, brat Muhammada ibn al-Hajj, przyjmuje tytuł Amira al Muslimin.
Potomkowie Konrada Kapeta zjednoczyli kraj poprzez wojny i dziedziczenie dynastyczne w Królestwo Francji
Dynastia Karolingów rządziła Europą Zachodnią w IX wieku. Po niej nastały czasy germańskich Franków, którzy w IV wieku przybyli na północną część Francji. Stworzyli oni potężną bazę władzy w regionie Lahn.
Karol Gruby był ostatnim z królów karolińskich. Urodził się w 846 roku, rok po śmierci Ludwika Pobożnego. Po śmierci swojego brata, Ludwika Dziecięcego, odziedziczył królestwo Zachodniej Francji. Jego panowanie było krótkie.
Dynastia została osłabiona przez długi okres wojny. Karol Gruby zmarł w 888 roku. Po jego śmierci tron odzyskał Karol Prosty. Podczas jego rządów królestwo zostało podzielone na Zachodnią Francję i Środkowe Królestwo. W 925 roku terytorium Lotharingów zostało oficjalnie włączone do piątego księstwa tego królestwa.
Legendarium
Traktat z Verdun był przełomowy dla północnoeuropejskich królestw Francji i Anglii. Nie tylko po raz pierwszy w historii ustanowił zjednoczoną obronę narodową, ale także zapoczątkował nową erę łagodnych, a czasem nawet samozadowolonych rządów. Chociaż badacze z Uniwersytetu Notre Dame udowodnili nam, że najdroższa butelka wina jest nadal jednym z najdroższych napojów dostępnych na świecie, to wspomniany południk nie był jedynym dobrym winem na kontynencie. W rzeczywistości księstwo Lancaster, położone na granicy między wspomnianymi narodami, pozostaje w całości niemieckim tworem. Na szczęście dla germańskich mieszkańców, wspomniany monarcha był fanem miejscowego trunku i robił wszystko, by był on trwały.