Przyglądając się historii sztuki, warto poznać główne cele, jakie stawiali sobie artyści w średniowieczu. Od renesansu po sztukę islamu – średniowiecze było czasem, w którym sztuka rozprzestrzeniała się po całym świecie.
Spis treści
Początki
Sztuka w średniowieczu była odzwierciedleniem upadku Imperium Rzymskiego. Na sztukę tego okresu wpływ miały ikony religijne i dziedzictwo artystyczne epoki rzymskiej. Jej tematyka obejmowała zarówno sceny religijne, jak i dzieła świeckie.
Kościół chrześcijański był głównym mecenasem sztuki w średniowieczu. Zamawiał wielkie katedry, sanktuaria dla świętych relikwii i wystawne szaty. Ponadto kościoły były zdobione mozaikami i misternymi malowidłami.
W okresie wczesnego średniowiecza artyści inspirowali się zwyczajami ikonograficznymi wczesnego Kościoła chrześcijańskiego. Tworzyli rzeźby, obrazy i rękopisy. Większość z tych dzieł przedstawiała sceny biblijne.
Wpływ artystów afrykańskich i europejskich
W okresie średniowiecza sztuka osiągnęła nowe wyżyny. Okres ten miał duży wpływ na zachodnią kulturę artystyczną, a jego spuścizna przetrwała do dziś. Można go podzielić na trzy główne fazy. W średniowieczu artyści używali różnych materiałów, by tworzyć wspaniałe dzieła sztuki. Należały do nich brąz, złoto, szkło, kamień i drewno.
Na przykład jednym z najsłynniejszych dzieł sztuki powstałych w tym okresie jest Ostatnia Wieczerza, obraz przedstawiający ostatnią wieczerzę autorstwa Giotta di Bondone. Zostało ono namalowane w 1306 roku i z pewnością ma blask średniowiecznego arcydzieła.
Dialog między artystą a widzem
Sztuka w średniowieczu była bardzo popularna. Okres świetności Cesarstwa Bizantyjskiego był złotym wiekiem twórczości artystycznej. Do najsłynniejszych dzieł sztuki należały Hagia Sophia i freski w Santa Fe. Nie jest tajemnicą, że średniowiecze było płodnym okresem dla sztuk wizualnych. Szczególnie dotyczyło to dawnych rzeźbiarzy. W epoce nowożytnej nadal istnieje kilka znaczących dzieł sztuki.
Najlepsze jest to, że wiele z tych dzieł jest nadal wystawianych w muzeach i galeriach na całym świecie. W większości przypadków, jeśli szukasz sztuki, nie będziesz zawiedziony.
Symboliczne wzory w piasku
Plemię Yolngu w Australii posiada jedną z najbardziej imponujących kolekcji sztuki w kraju. Ich oda do rzemiosła znajduje odzwierciedlenie w niezliczonej ilości wymyślnych dzieł. Nie wszystkie są jednakowe. Przykładem mogą być ezoteryczne dzieła sztuki, takie jak jaskinia Malangine, czy liczne obrazy, rzeźby i murale na zamówienie. Wiele takich eksponatów wykorzystuje koraliki z muszli strusia. Chociaż nie ma zgody co do dokładnego wieku dzieł sztuki, najstarsze zachowane obrazy zostały skatalogowane z połowy XIX wieku. Kilka z nich jest nieco starszych, niektóre pochodzą nawet z początku XX wieku.
Wiele można powiedzieć o wyżej wymienionych arcydziełach, ale warto wspomnieć o kilku z nich: miłośniczce plakietek z imionami i jej narzeczonym; grupie pięciu licealistów i ich psie; starszej parze mieszkającej w domu spokojnej starości; oraz o imienniku.
Kaligrafia islamska
Kaligrafia islamska to forma sztuki dekoracyjnej uprawiana od wieków. Stanowi centralny element sztuki islamskiej, a także wielu innych kultur. Dziś arabska kaligrafia znalazła nowe znaczenie w dziedzinie typografii i projektowania.
Kaligrafia od dawna jest symbolem arabskiej kultury i islamskiej tożsamości. Chociaż była używana do celów dekoracyjnych, ma również ważne konotacje religijne. Jako forma kultu przypomina o wierze i tożsamości muzułmanów.
Islamska kaligrafia sięga czasów Koranu, kiedy spisywano słowa Boga. Napisy te są uważane za najwyższy wyraz wierzeń islamskich.
Sztuka renesansowa rozprzestrzeniła się w średniowieczu
Sztuka renesansowa rozpoczęła się w Europie w XIV i XV wieku, a swój szczyt osiągnęła w XVI wieku. Charakteryzuje się połączeniem sztuki klasycznej, naturalizmu i humanizmu. Wielu historyków uważa Włochy za miejsce narodzin sztuki renesansowej.
W pierwszych latach koncepcja renesansu rozprzestrzeniała się powoli z powodu konfliktów, które ogarnęły Europę. Seria wojen, w tym wojna stuletnia, trwała od 1337 do 1453 roku.
Koniec konfliktu pozwolił ludziom skupić się na innych sprawach. Przyspieszyło to również rozpowszechnianie idei renesansowych w całej Europie. Ludzie wyjeżdżali z obszarów, gdzie cierpieli, i podróżowali do nowych obszarów.