Jeśli szukasz wskazówek, jak wytrzymać z pełnym pęcherzem, to trafiłeś we właściwe miejsce! Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na pokonanie tego problemu.
Spis treści
Unikaj czynników drażniących
Mieć pełny pęcherz może być cierpieniem. Jednak stosując się do kilku wskazówek, będziesz w stanie wrócić na właściwe tory. Przede wszystkim opróżniaj pęcherz regularnie, zwłaszcza po posiłkach. Poduszka grzewcza również pomoże złagodzić ucisk. Wreszcie najlepszym rozwiązaniem może być noszenie luźnych, bawełnianych ubrań. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest martwienie się o przeciek.
Aby utrzymać nawodnienie, zaleca się picie co najmniej sześciu 8-uncjowych szklanek wody dziennie. Najlepiej byłoby, gdybyś chodził do łazienki co około godzinę. Jeśli jednak czujesz się wyjątkowo spłukany, możesz zwiększyć czas pomiędzy wizytami do piętnastu minut lub więcej. Powinieneś też starać się unikać alkoholu, kofeiny i ostrych potraw. Są to jedne z najczęstszych czynników podrażniających pęcherz.
Kilka innych ważnych wskazówek to picie dużej ilości wody, stosowanie zrównoważonej diety i utrzymywanie zdrowej wagi. Dodanie do swojej diety odrobiny błonnika również będzie bardzo pomocne. Chociaż nie ma jednej uniwersalnej zasady, przekonasz się, że zdrowa dawka owoców i warzyw pomoże utrzymać twój pęcherz w dobrej kondycji.
Zmień swój pęcherz w harmonogram
Gdy masz pęcherz nadreaktywny, może to być dość kłopotliwe. Nie mówiąc już o tym, że jest to krępujące. Ale na szczęście istnieje kilka sztuczek i wskazówek, które mogą pomóc. Od rzadszego chodzenia do toalety po nauczenie się kilku sztuczek, żeby zapobiec przeciekom, są sposoby, żeby poprawić zdrowie swojego pęcherza i sprawić, żeby był szczęśliwy.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów wytrenowania swojego pęcherza, żeby trzymał więcej, jest wprowadzenie harmonogramu. Najbardziej podstawowy program treningowy będzie wymagał od ciebie opróżniania pęcherza co kilka godzin, ale możesz to robić częściej, w miarę jak będziesz się uczyć kontrolować swój popęd. Możesz też dodać do swojej rutyny ćwiczenia dna miednicy.
Dobrym sposobem na wprowadzenie pęcherza do harmonogramu jest rozpoczęcie dnia od opróżnienia pęcherza przed przebudzeniem. To sprawi, że nie będziesz chodził do łazienki podczas snu. Jeśli nie masz czasu na taką wycieczkę, spróbuj zaplanować dłuższą przerwę między kolejnymi wycieczkami.
Unikanie podwójnego oddawania moczu
Jeśli masz trudności z oddawaniem moczu, są rzeczy, które możesz zrobić, żeby ułatwić sobie wycieczkę do łazienki. Na przykład możesz wykonywać ćwiczenia, które pracują nad pęcherzem i mięśniami dna miednicy. Możesz też spróbować jeść więcej błonnika. Pomoże to utrzymać twoje drogi moczowe w czystości i nawilżeniu.
Są pewne powszechne przyczyny wyciekania moczu, w tym refluks pęcherzowo-moczowodowy i wypadnięcie narządów miednicy. Jeśli objawy nie ustąpią, być może będziesz musiał udać się do lekarza. Urolog może wykonać badanie moczu, aby ustalić przyczynę. Powinieneś też zbadać swoje drogi moczowe, żeby wykluczyć infekcję dróg moczowych.
Ponadto powinieneś wziąć pod uwagę swoje otoczenie, kiedy się wypróżniasz. Na przykład, jeśli jesteś w aktywnym miejscu, możesz wstrzymać się z oddawaniem moczu przez jakiś czas. Możesz też chcieć usiąść na twardym podłożu, a nie na miękkim. Dzięki temu twój pęcherz nie będzie uciskany, co może prowadzić do problemów z pęcherzem.
Zrób USG pęcherza moczowego
Usonografia pęcherza moczowego to procedura, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do uzyskania obrazów pęcherza i miednicy. Jest to bezbolesna procedura, która dostarcza szczegółowych obrazów układu moczowego, które lekarz może zbadać.
Ultradźwięki są wykonywane przez technika za pomocą specjalnego urządzenia. Skaner zawiera mikrofon, który odbiera fale dźwiękowe. Pełen pęcherz pozwala falom ultradźwiękowym na swobodniejszy przepływ przez miednicę i brzuch, co daje wyraźniejszy obraz narządów wewnętrznych. Jeśli będziesz miała badanie USG we wczesnej ciąży, lekarz może poprosić cię o przyjście z pełnym pęcherzem.
Przed badaniem będziesz musiała przyjąć wygodną pozycję, np. leżąc na boku. Być może będziesz musiała również zdjąć wszelkie ubrania, biżuterię i urządzenia medyczne, które możesz mieć. Lekarz może dać Ci szpitalny fartuch do założenia, możesz też zabrać ze sobą przyjaciela lub członka rodziny.