Propolis to naturalna substancja, która jest używana do leczenia i zapobiegania różnym dolegliwościom. Ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Dlatego możesz go używać do walki z przeziębieniem, rakiem i egzemą.
Spis treści
Antybakteryjne
Propolis jest naturalnym produktem pochodzącym z żywic roślinnych. Jest znany jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy. Ponadto jest również immunomodulatorem.
Fizyczne działanie propolisu obejmuje tworzenie fizycznej bariery, która ogranicza inwazję bakterii i grzybów. Osiąga się to poprzez zakłócanie działania organelli komórkowych, procesów wytwarzania energii i składników odpowiedzialnych za podziały komórkowe.
Przeprowadzono wiele badań w celu oceny aktywności antybakteryjnej propolisu wobec powszechnie występujących bakterii. Badano szczepy bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Propolis wykazuje większą aktywność bakteriobójczą wobec bakterii Gram-dodatnich. Może to wynikać z mniejszego ujemnego ładunku powierzchniowego tych bakterii. Jednak aktywność propolisu wobec bakterii Gram-ujemnych nie jest dobrze poznana.
Przeciwwirusowe
Propolis ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Właściwości te przypisuje się związkom obecnym w ekstrakcie z propolisu. Niektóre z tych bioaktywnych związków to flawonoidy, fenole i terpenoidy.
W wielu badaniach oceniano skuteczność propolisu w walce z bakteriami, grzybami i wirusami. Badania nad działaniem propolisu na infekcje wirusowe, takie jak wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV-2), wykazały pewne dowody skuteczności. Jednak potrzeba więcej badań, żeby ocenić wpływ propolisu na choroby wirusowe.
Na przykład stwierdzono, że propolis hamuje wzrost Gram-ujemnych bakterii Escherichia coli. Wynika to z jego zdolności do hamowania błony komórkowej komórek bakteryjnych. Ponadto może pomóc w obniżeniu poziomu białka C-reaktywnego o wysokiej czułości w moczu.
Przeciwzapalne
Propolis zawiera różne związki, które mogą być przydatne w leczeniu przeziębienia. Jest to produkt naturalny pochodzący z żywic roślinnych. Skład propolisu różni się w zależności od gatunku rośliny, z której jest pozyskiwany.
Kilka badań wykazało, że propolis ma właściwości przeciwzapalne. Na przykład badanie przeprowadzone na szczurach z cukrzycą wykazało, że pomaga on poprawić zdolność skóry do wytwarzania nowych komórek.
Propolis może również odgrywać rolę w gojeniu się ran. W przeglądzie z 2015 roku badacze zasugerowali, że propolis może potencjalnie pomóc pacjentom z ranami.
Jednakże brakuje wysokiej jakości badań, które potwierdzałyby to twierdzenie. Wiele badań dotyczyło modeli zwierzęcych i możliwe, że potrzeba będzie więcej badań, zanim dowiemy się na pewno, jak skuteczny jest propolis.
Antyoksydacyjne
Propolis to naturalna substancja żywiczna produkowana przez pszczoły miodne. Zawiera kilka substancji o właściwościach przeciwzapalnych, regulujących odporność i przeciwutleniających. W ostatnich latach propolis został uznany za środek przydatny w leczeniu chorób zapalnych i zakaźnych.
Skład chemiczny propolisu zależy od gatunków roślin występujących na danym obszarze geograficznym. Różni się także w zależności od metod zbierania tej substancji. Na przykład typowa żywiczna mieszanina propolisu zawiera 1%-3% olejków eterycznych, balsamów, kwasów fenolowych, wosków i kwasów aromatycznych.
Wielu badaniach sprawdzono przeciwzapalne i przeciwnowotworowe właściwości propolisu. Niektóre eksperymenty in vivo wykazały, że flawonoidy zawarte w propolisie mogą hamować wzrost komórek rakowych.
Może łagodzić egzemę
Propolis jest substancją podobną do żywicy, która jest używana jako naturalny środek na wiele dolegliwości. Jednym z głównych zastosowań propolisu jest działanie przeciwzapalne. Pomaga to złagodzić objawy egzemy, choroby skóry, która charakteryzuje się czerwonymi, swędzącymi plamami.
Choć ten naturalny składnik ma długą historię stosowania w medycynie, nie ma jeszcze wystarczających dowodów na jego skuteczność jako leku na wiele chorób. W jednym z badań porównano krem na przeziębienie zawierający niewielką ilość propolisu z kremem bez propolisu. Wyniki pokazały, że propolis pomógł przyspieszyć powrót do zdrowia pacjentów. W rzeczywistości grupa używająca kremu zawierającego propolis wyzdrowiała 2,5 raza szybciej niż grupa placebo.
Zwalczanie raka
Propolis jest używany jako środek antyoksydacyjny i przeciwzapalny od tysięcy lat. Jest również znany ze swojego działania terapeutycznego przeciwko różnym rodzajom nowotworów.
Obecnie propolis jest intensywnie badany pod kątem swoich właściwości antyrakowych i antynowotworowych. Jednak istnieje stosunkowo niewiele badań klinicznych nad propolisem u ludzi. Dlatego konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć jego dokładne mechanizmy.
Propolis hamuje proliferację i wzrost komórek nowotworowych. Oddziałuje na różne szlaki metaboliczne i immunomodulacyjne, indukując apoptozę i śmierć komórek w guzach.
Za antyoksydacyjny i przeciwnowotworowy potencjał propolisu odpowiada szereg związków bioaktywnych. Należą do nich kwas kofeinowy, artepilina C i chryzyna.