Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach?


Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach?

To bardzo ważne, aby zrozumieć, jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach. Jeśli będziesz w stanie to zrobić, będziesz mógł zapobiec poronieniu i mieć bezpieczną ciążę. Aby to zrobić, musisz nauczyć się rozpoznawać, w jakiej pozycji będzie znajdowało się dziecko podczas porodu. Istnieje kilka różnych pozycji, w których może znajdować się dziecko podczas ciąży, takich jak pozycja głową w dół, pozycja potyliczna lub głowowa tylna oraz pozycja Breecha.

Potyliczna lub głowowa tylna

Potyliczna lub głowowa tylna jest jedną z najczęstszych pozycji płodu. Występuje w 10-34% przypadków prezentacji cefalicznych. Kiedy płód znajduje się w tej pozycji, jego głowa jest skierowana w stronę sufitu. Aby uniknąć komplikacji i bólu podczas porodu, w większości przypadków OP główki płodów są obracane do pozycji przedniej przed urodzeniem. Może to zapobiec cesarskiemu cięciu. Ponadto taka pozycja może prowadzić do dłuższego pobytu w szpitalu i zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia krótkotrwałych komplikacji.

W związku z tym niektóre położne zalecają, aby pacjentki rodziły w innych pozycjach niż na plecach lub na boku. W takim przypadku możesz być w stanie wyczuć ruchy dziecka. Zawsze powinnaś porozmawiać z lekarzem o pozycji dziecka. Jeśli nie masz macicy, nadal możesz wyczuć ruchy dziecka, czując ręce i nogi.

Inną metodą określenia potylicowej lub głowowej tylnej pozycji dziecka jest badanie ultrasonograficzne. Jeżeli badanie USG wykaże, że płód znajduje się w pozycji cefalicznej tylnej, konieczne będzie wykonanie nagłego cięcia cesarskiego.

Położenie bezmózgowe

Gdy jesteś w ciąży, musisz zwracać uwagę na pozycję dziecka. Pomoże Ci to określić, jak urodzić dziecko. Być może będziesz w stanie sama wyczuć położenie dziecka, ale ważne jest, aby zasięgnąć drugiej opinii lekarza.

Twój lekarz może określić położenie dziecka za pomocą badania ultrasonograficznego lub poprzez wyczucie macicy. Może również spróbować ręcznie przesunąć dziecko do pożądanej pozycji.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dziecko jest ułożone głową w dół, jest obserwacja drobnych ruchów. Zazwyczaj rączki dziecka będą znajdowały się w pobliżu jego główki, więc wypatruj fal ruchów.

Innym dobrym wskaźnikiem pozycji dziecka jest kształt pośladków płodu. Może to być miękka, gładka krzywa. Ale może też być trudny do wyczucia.

Oprócz bum, powinnaś sprawdzić, czy dziecko ma bicie serca. Jeśli bicie serca jest nisko w brzuchu, możesz mieć dziecko w pozycji leżącej.

Powinnaś również zaznaczyć główkę dziecka. Niektóre mamy potrafią określić, gdzie znajduje się główka dziecka, czując żebra. Na przykład, jeśli czujesz, że główka dziecka przylega do miednicy, możesz mieć dziecko w pozycji breech.

Pozycja głowy

Pozycja dziecka jest czymś, na co należy zwrócić uwagę, zwłaszcza w czasie ciąży. Należy pamiętać, że pozycja dziecka jest funkcją wielkości macicy i kształtu szyjki macicy.

Ruchy dziecka są często wskazówką co do jego pozycji. Istnieje kilka różnych pozycji, które może przyjąć płód, a niektóre są bardziej korzystne niż inne. Niektóre są łatwiejsze do urodzenia, a inne bardziej niebezpieczne.

Nie zaleca się pozycji „słonecznej” lub tylnej, ponieważ może ona prowadzić do trudnego lub bolesnego porodu. Jeśli dziecko znajduje się w tej pozycji, bardziej prawdopodobny jest poród przez cesarskie cięcie.

Płód w pozycji tylnej nie będzie w stanie schować swojego podbródka tak łatwo, jak ten w pozycji przedniej. Jest to również przyczyna silnych bólów porodowych w plecach u kobiet w ciąży.

Utrzymanie dziecka w pozycji breech nie zawsze jest złe, ale może być trudne do oceny. Twój lekarz będzie mógł zobaczyć pozycję dziecka podczas badania ultrasonograficznego. Podczas badania ultrasonograficznego na skanie zostanie narysowana zakrzywiona linia wskazująca pozycję breech.

Innym sposobem stwierdzenia, czy dziecko jest w pozycji breech jest dotknięcie jego pupy. Zazwyczaj pupa jest zaokrągloną i miękką częścią. W bardziej zaawansowanej ciąży pupa może być większa i łatwiejsza do znalezienia.


Oceń: Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach?

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:12