Jeśli chcesz wiedzieć, jak stymulować wzrost dziecka, to trafiłeś we właściwe miejsce. Istnieje wiele różnych technik, które możesz wykorzystać, aby sprawić, że Twoje dziecko będzie rosło. Możesz zapewnić dziecku ćwiczenia fizyczne, śpiewać mu wierszyki, a nawet zastosować terapię hormonem wzrostu.
Doświadczenia wzbogacone językowo
Jakość doświadczeń bogatych językowo, z którymi dziecko styka się we wczesnym dzieciństwie, ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Takie środowisko powinno promować komunikację, pomagać w rozwijaniu umiejętności czytania i pisania oraz zapewniać wszechstronny rozwój dziecka.
Jest wiele różnych sposobów, w jakie niemowlę może uczyć się nowych słów. Ważne jest, aby rodzice znali najbardziej efektywne sposoby wspierania rozwoju językowego.
Branie pod uwagę emocjonalnych aspektów przestrzeni i tego, jak dzieci wchodzą w interakcje z dorosłymi, może być pomocne w tworzeniu środowiska bogatego w język. Dzieci potrzebują bezpiecznego miejsca do eksploracji i zabawy, a także okazji do słyszenia i wypowiadania słów w ciągu dnia.
Niektóre z najczęstszych doświadczeń bogatych w język to opowiadanie historii, zabawa, rozwiązywanie problemów, odkrywanie i eksperymentowanie. Te czynności pomagają budować pewność siebie dziecka i dają mu możliwość przejęcia kontroli nad swoim otoczeniem.
Innym ważnym aspektem środowiska bogatego w język jest zapewnienie różnorodnych rodzajów druku do wyboru. Zainteresowania dziecka powinny znaleźć odzwierciedlenie w rodzajach dostępnych materiałów do nauki czytania i pisania.
Terapia hormonem wzrostu
Hormon wzrostu (GH) jest jednym z kilku hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową, znajdującą się w mózgu u podstawy nosa. Pomaga kontrolować poziom glukozy i lipidów w organizmie. Niedobór GH powoduje niskorosłość. Hormon ten może pomóc niskim dzieciom zwiększyć swój wzrost.
Niskorosłość to stan chorobowy, który dotyka wiele dzieci w USA. ISS, czyli idiopatyczny niedobór wzrostu, jest definiowany jako wzrost dziecka, który wynosi więcej niż 2,25 odchylenia standardowego poniżej średniej. W Stanach Zjednoczonych 1,2 procent populacji jest poniżej tego poziomu.
Leczenie idiopatycznego niedoboru wzrostu jest kontrowersyjne. Jednak terapia hormonem wzrostu jest uważana za możliwą opcję leczenia dzieci z tym schorzeniem. Chociaż terapia ta może być pomocna w zwiększaniu wzrostu dziecka, budzi wiele wątpliwości natury medycznej, etycznej i praktycznej.
Na decyzje o leczeniu często wpływają postawy lekarzy i uprzedzenia związane z płcią. Trwają dyskusje nad tym, czy niskie dzieci stanowią istotne obciążenie psychospołeczne. Niektóre badania sugerują, że powtarzające się rozmowy o wzroście mogą pogorszyć problemy psychospołeczne.
Śpiewanie wierszyków
Śpiewanie wierszyków może być fajnym sposobem spędzania czasu z dzieckiem, a nawet może pomóc mu w nauce. Wiele z tych piosenek jest głupich i łatwych do wykonania, co dzieci uwielbiają. Pomagają one także w rozwoju umiejętności czytania i pisania oraz rozwoju mowy.
Oprócz rozwijania umiejętności językowych dziecka, śpiewanie wierszyków może pomóc mu w rozwijaniu zdolności poznawczych i społecznych. Badania przeprowadzone przez National Literacy Trust wskazują, że dzieci, które miały kontakt z rymowankami, miały lepsze poczucie mowy i języka. Badanie wykazało, że oprócz poprawy mowy i języka dzieci, rymowanki przedszkolne mogą również pomóc dzieciom w rozwoju wczesnych umiejętności czytania i pisania.
Rymowanki przedszkolne pomagają niemowlętom i małym dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne, a powtarzanie rymowanek pomaga im nauczyć się rytmu i tonów. Niektórym rymowankom towarzyszy również ruch. Na przykład Itsy Bitsy Spider zachęca dzieci do myślenia o czynnościach.
Ćwiczenia
Ćwiczenia są ważną częścią rozwoju dziecka. Przynosi wiele korzyści, w tym poprawia zdrowie mózgu, zwiększa poczucie własnej wartości oraz wspomaga rozwój fizyczny i emocjonalny. Najważniejsze jest, żeby dzieci lubiły ćwiczenia i wytrwały w nich. Jeśli tak się stanie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą ćwiczyć przez całe życie.
Badacze wciąż uczą się, jak ćwiczenia wpływają na mózg dziecka. Jedno z badań sugeruje, że pojedynczy trening może poprawić koncentrację nawet na dwie godziny. Inne wykazało, że dzieci, które uczestniczyły w ćwiczeniach o dużej dawce, lepiej radziły sobie z testami poznawczymi.
Badania wykazały, że ćwiczenia zwiększają uwalnianie hormonów dobrego samopoczucia. Poprawia to nastrój i sprzyja spokojnemu snu.
Wykorzystanie ćwiczeń poprawia również funkcje wykonawcze u dzieci. Dotyczy to pamięci roboczej i planowania. Wyższy poziom sprawności aerobowej jest związany z szybszym czasem reakcji. Badania wskazują, że te korzyści nie zawsze wiążą się z wyższymi wynikami testów.