Jeśli cierpisz na ciężki przypadek anosmii, to prawdopodobnie zadałeś sobie pytanie, jak odzyskać węch i smak w ustach. Choć jest to możliwe, musisz wiedzieć, że stan ten ma wiele przyczyn. Niektóre z nich to guzy mózgu, drgawki i parosmia. Możesz też doświadczyć takich problemów, jak nudności, suchość w ustach i zawroty głowy.
Parosmia
Jeśli masz parosmię, mogłeś stracić smak i zapach. Może to być szokujące doświadczenie, ale istnieją sposoby na ich odzyskanie.
Infekcje takie jak COVID-19 mogą wpływać na nerw węchowy, przez co zmysł węchu i smaku jest zaburzony. Zmysł węchu można wyćwiczyć dzięki terapii zapachowej. Możesz też zmniejszyć objawy, unikając pokarmów o silnych aromatach.
Steroidowy aerozol do nosa może udrożnić przewody nosowe i przywrócić zdolność węchu. Inne leki mogą spowolnić wysyłanie sygnałów bólowych do mózgu.
Nerw węchowy zostaje uszkodzony w wyniku urazu głowy lub infekcji górnych dróg oddechowych. Parosmia może dotyczyć osób w każdym wieku, a objawy mogą utrzymywać się przez lata.
Osoby, u których rozwinęła się parosmia, często opisują zapach jako zgniły, spalony lub nieświeży. Zazwyczaj doświadczają go zaraz po zakażeniu, ale może on wystąpić trzy do czterech miesięcy po wyzdrowieniu.
COVID-19
Wirus Covid-19 przyczepia się do komórek wspierających nerw węchowy. Komórki te zapewniają drogę sygnałową neuronom. Bez tych komórek nerw węchowy nie może prawidłowo funkcjonować.
W miarę postępu choroby wirus zaczyna infekować węchowe nerwy czuciowe i komórki mózgu. Wirus jest w stanie zmienić organizację genów w neuronach węchowych.
Jednym z najbardziej uporczywych objawów COVID-19 jest utrata węchu. Może to być wynikiem wpływu wirusa na nerw węchowy i może trwać przez kilka miesięcy lub lat.
Oprócz wpływu na nerw węchowy, COVID-19 powoduje również zmiany w systemie smaku. Większość pacjentów odzyskuje zmysł smaku, ale niektórzy nadal cierpią. Na szczęście naukowcy starają się im pomóc.
Napady
Napady to rodzaj aktywności mózgu, który może być łagodny lub dramatyczny. Mogą być oznaką urazu lub choroby. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek napadów, powinieneś powiadomić o tym ludzi.
Jednym z rodzajów napadów są drgawki atoniczne lub zespół wiotkich mięśni. Napady te są stosunkowo krótkie i występują bez ostrzeżenia. Wiele osób wychodzi z nich samodzielnie.
Innym rodzajem napadu jest toniczno-kloniczny lub obustronny napad konwulsyjny. Napady te mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Ten rodzaj napadów może powodować zmęczenie i bóle głowy, a także problemy z pamięcią.
Istnieją inne, mniej powszechne formy epilepsji, ale najczęstszą z nich są napady ogniskowe lub częściowe. W przeciwieństwie do napadów toniczno-klonicznych, są one spowodowane uszkodzeniem części mózgu.
Guz mózgu
Utrata zmysłu węchu jest bardzo realną skazą na jakości życia. Na szczęście większość osób z węchową utratą przytomności wraca do zdrowia w ciągu roku lub dłużej. Jednak utrata zmysłu węchu to przykra sprawa, zwłaszcza jeśli nie możesz poczuć pysznie pachnącego jedzenia, którym karmią cię przyjaciele i rodzina. Na szczęście istnieje kilka sprytnych sztuczek, które pozwolą Ci przywrócić zmysły węchu do najlepszej kondycji. Być może nawet nie będziesz musiał szukać lekarza, żeby wyleczyć swoje problemy węchowe.
W tym czasie możesz również skorzystać z terapii zajęciowej, żeby wzmocnić swoje zmysły węchu i wzroku. Jeśli masz szczęście, ubezpieczyciel pokryje część kosztów.
Leczenie anosmii
Sprawność węchu jest bardzo ważna dla wielu ludzi. Pomaga nam ostrzegać o niebezpieczeństwach w powietrzu i żywności. Utrata zdolności powonienia może być poważnym problemem.
Niektóre stany chorobowe mogą powodować anosmię. Należą do nich infekcje, alergie i nowotwory. Anosmia może być stała lub tymczasowa. Inne przyczyny to przyjmowanie leków.
Poza utratą zmysłu smaku możesz doświadczyć depresji, niepokoju i obniżenia jakości życia. Na przykład, możesz nie być w stanie wykryć zapachów takich jak zepsute jedzenie lub toksyczne chemikalia w powietrzu.
Terapeuci zawodowi mogą pomóc ci odzyskać zmysł węchu. Jednak prawdopodobnie będziesz musiał zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć ryzykownych czynności, takich jak prowadzenie samochodu czy uprawianie sportu.