Glucophage xr jest doustnym lekiem, który pomaga kontrolować ilość cukru we krwi. Zazwyczaj przepisuje się go osobom z cukrzycą typu 2, ale może być również stosowany w niektórych przypadkach cukrzycy typu 1. Przed zażyciem tego leku musisz jednak wiedzieć, czego się spodziewać. Należy również znać potencjalne działania niepożądane tego leku.
Dawkowanie
Dawkowanie Glucophage XR powinno być zindywidualizowane w zależności od wieku pacjenta, funkcji nerek i wrażliwości na lek. Dawka początkowa powinna być niska i z czasem powinna być zwiększana. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki, aby zminimalizować objawy żołądkowo-jelitowe.
Ważne jest monitorowanie poziomu cukru we krwi i regularne jego badanie. Celem terapeutycznym jest zmniejszenie stężenia hemoglobiny glikozylowanej i utrzymanie odpowiedniej produkcji glukozy.
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej. Kwasica mleczanowa może stanowić zagrożenie dla życia. Można ją jednak leczyć za pomocą ketonów w surowicy i innych elektrolitów.
Pacjenci z niedokrwistością nie powinni rozpoczynać leczenia glukofagiem. Podczas rozpoczynania terapii u pacjentów mogą wystąpić nudności i wymioty. Jednak te działania niepożądane są zazwyczaj łagodne.
Glukofag nie powinien być przyjmowany przez niemowlęta karmiące piersią. Matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Nie powinien być również stosowany przez kobiety w ciąży. Ponadto nie powinien być przyjmowany przez pacjentów z chorobami wątroby.
Częste działania niepożądane
Glukofag i jego wersja o przedłużonym uwalnianiu, Glucophage XR, są lekami stosowanymi do kontroli poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Choć leki te są skuteczne, mogą powodować efekty uboczne. Należy do nich kwasica mleczanowa, która jest stanem zagrożenia medycznego.
Kwasica mleczanowa występuje, gdy organizm wytwarza zbyt dużo kwasu mlekowego. Może ona prowadzić do zatrzymania akcji serca i innych problemów zdrowotnych. Pacjenci powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią u nich którekolwiek z tych objawów.
Osoby z zaburzeniami czynności nerek, udarem i innymi chorobami są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia kwasicy mlekowej. W takich przypadkach nie należy stosować leku Glucophage.
Jeśli wystąpi kwasica mleczanowa, należy przerwać stosowanie leku Glucophage i skontaktować się z lekarzem. Być może będziesz musiał regularnie badać swoją krew. Lekarz może również zalecić leczenie zapobiegające kwasicy mleczanowej.
Nie należy przyjmować leku Glucophage, jeśli pacjentka karmi piersią. Lek może przenikać do mleka matki i przedostawać się do krwi dziecka.
Interakcje z innymi lekami
Glucophage jest lekiem na receptę, który jest stosowany w leczeniu wysokiego poziomu cukru we krwi. Może być stosowany samodzielnie lub z innymi lekami w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane ze stosowaniem leku Glucophage. Ryzyko to może obejmować kwasicę mleczną, podwyższone ciśnienie krwi i zaburzenia czynności nerek. Nie powinnaś przyjmować leku Glucophage, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.
Kwasica mlekowa jest bardzo poważnym stanem i może być śmiertelna. Objawy kwasicy mlekowej mogą obejmować suchość w ustach, dezorientację, drgawki i utratę przytomności. Ryzyko wzrasta w przypadku infekcji, choroby nerek lub hipoksemii. Istnieje również większe ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej u osób, które w przeszłości przebyły zawał serca, udar mózgu lub cukrzycę.
Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej jest większe u osób starszych niż u młodszych. U pacjentów w podeszłym wieku częściej występuje osłabienie czynności wątroby i zaburzenia czynności nerek. Jeśli przyjmujesz Glucophage, powinieneś omówić swoje dolegliwości z lekarzem.
Ostrzeżenia
Glucophage jest doustnym lekiem przeciwhiperglikemicznym. Jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Może on jednak powodować niepożądane efekty uboczne. Z tego powodu ważne jest, aby przyjmować go dokładnie tak, jak jest przepisany. Jeśli wystąpi efekt uboczny, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Może to prowadzić do poważnych komplikacji. W szczególności powinieneś unikać przyjmowania leków, które mogą powodować wysoki poziom cukru we krwi podczas stosowania Glucophage. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinieneś porozmawiać z lekarzem o wpływie leku na dziecko.
Metformina ER (Glucophage XR) jest rodzajem leku, który jest często przepisywany osobom z cukrzycą typu 2. Przyjmuje się go raz dziennie podczas wieczornego posiłku. Przyjmowanie go z jedzeniem zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki. Przyjmowanie go z jedzeniem poprawia również wchłanianie do organizmu.
Glucophage XR nie powinien być podawany dzieciom poniżej 17 roku życia. Lek nie jest zazwyczaj bezpieczny dla matek karmiących piersią.