Do jakiego wieku można zajść w ciążę?


Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Zachodzenie w ciążę w młodszym wieku może być trudne, ale jeśli jesteś ciekawa, oto co powinnaś wiedzieć o tym, ile powinnaś mieć lat, żeby zajść w ciążę. Wiek, w którym masz największe szanse na poczęcie, zależy od Twoich osobistych uwarunkowań. Między innymi to, ile masz lat, zależy od tego, jak dobrze funkcjonuje Twoja macica i od zdrowia Twojego partnera. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z zajściem w ciążę po 35 roku życia.

Szanse na poczęcie w każdym wieku

O szansach na poczęcie dziecka decyduje wiele różnych czynników. Jednym z głównych czynników jest oczywiście wiek. Płodność kobiety jest zazwyczaj największa w pierwszej połowie dwudziestego roku życia. Nie oznacza to jednak, że ciąża jest nieosiągalna w każdym wieku.

Choć nierzadko zdarza się, że para ma dzieci w wieku poniżej 30 lat, to jednak o wiele trudniej jest zajść w ciążę w tym wieku. Na przykład szanse na zajście w ciążę w wieku 30 lat wynoszą tylko około 12%.

Innym czynnikiem, który może utrudnić kobiecie zajście w ciążę, jest fakt, że jej ciało jest bardziej podatne na komplikacje podczas ciąży. Prawdopodobieństwo poronienia i cukrzycy ciążowej wzrasta wraz z wiekiem kobiety. Ponadto zwiększa się szansa na urodzenie wcześniaka.

Niektóre czynniki mogą wpłynąć na twoją płodność, to między innymi to, czy jesteś aktywna fizycznie, czy nie. Twoja dieta również odgrywa rolę.

Płodność spada po trzydziestce

Liczba jajeczek, które kobieta ma w macicy, zmniejsza się z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że jakość tych jajeczek ulega pogorszeniu. Kobieta rodzi się z około milionem pęcherzyków, ale tylko około połowa z nich jest wystarczająco dojrzała, by wyprodukować jajo.

W miarę starzenia się kobiety jej pęcherzyki są w stanie wyprodukować tylko około 25 000 jaj. W rezultacie szanse na udaną ciążę maleją, a ryzyko powikłań związanych z ciążą wzrasta. Choć nie jest to nauka ścisła, można bezpiecznie założyć, że urodzenie dziecka w późniejszym okresie życia to nie bułka z masłem.

Jednym ze sposobów zwiększenia szans na urodzenie dziecka jest zadbanie o zdrowie. Wiele kobiet jest dziś zdrowszych niż w poprzednich dekadach. Jednak wiele schorzeń może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Niektóre z nich to cukrzyca ciążowa i stan przedrzucawkowy.

Inną opcją jest opóźnienie poczęcia dziecka. Może być trudno określić, kiedy założyć rodzinę, ale warto rozważyć swoje osobiste potrzeby i priorytety przed podjęciem decyzji o zostaniu rodzicem.

Zagrożenia zdrowotne związane z zajściem w ciążę po 35 roku życia

Jeśli jesteś kobietą w ciąży po 35 roku życia, masz kilka dodatkowych zagrożeń związanych z ciążą. Należy do nich wyższy odsetek wcześniactwa i wad wrodzonych, nieprawidłowości chromosomalnych i ciąży mnogiej. Dobra wiadomość jest taka, że są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć to ryzyko i zapewnić sobie zdrowe dziecko.

Jednym z głównych sposobów, w jaki starsze kobiety mogą zmniejszyć ryzyko komplikacji ciążowych, jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Powinnaś również współpracować z lekarzem, aby kontrolować swoje ciśnienie krwi i poziom glukozy. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

Jeszcze jedną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest historia twojej rodziny. Wykonanie testu genetycznego może pomóc Tobie i Twojemu partnerowi uniknąć urodzenia dziecka z zespołem Downa. Zazwyczaj można je wykonać przed zajściem w ciążę.

Inne badania przesiewowe obejmują amniopunkcję, pobranie próbki kosmówki oraz nieinwazyjne badania prenatalne. Niektóre z tych badań mogą być jednak obarczone ryzykiem.

Dawstwo komórek jajowych jest główną barierą dla zajścia w ciążę u starszych kobiet

Dawstwo komórek jajowych jest metodą leczenia niepłodności, która umożliwia kobietom z niewystarczającą liczbą komórek jajowych posiadanie dziecka. Jest to proces dobrowolny. Głównymi dawczyniami komórek jajowych są kobiety w wieku od wczesnych do połowy lat trzydziestych. Jajeczka są zapładniane przez plemniki partnera biorcy. Jeśli nie ma plemników do wykorzystania, pozostałe jajeczka są zamrażane, aby zapewnić sobie szansę na ciążę w przyszłości.

Jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na jakość jajeczek od dawczyni. Należą do nich wiek, jakość diety matki, aktywność fizyczna w czasie ciąży i choroby współistniejące. Podczas doradzania kobietom po menopauzie ważne jest, aby wziąć pod uwagę te czynniki.

Kobiety po 50. roku życia są narażone na zwiększone ryzyko pewnych komplikacji ciążowych. Kilka badań wykazało, że starsze matki są bardziej narażone na cukrzycę ciążową, nadciśnienie i anomalie chromosomalne.

Według ostatnich badań liczba ES zmniejszyła się w Wielkiej Brytanii. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak wiedzy o dzieleniu się jajami wśród społeczeństwa. Ponadto pracownicy służby zdrowia wahają się, czy kierować pacjentów do programu egg sharingu, prawdopodobnie dlatego, że nie mają odpowiedniej wiedzy.


Oceń: Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:18