Do czego prowadzi nieleczona anemia?

Jest wiele powodów, dla których może występować anemia. Należą do nich: choroba sierpowata, anemia przewlekła, anemia hemolityczna i talasemia. U osób cierpiących na te rodzaje anemii często występują objawy niedokrwistości, które mogą być trudne do zdiagnozowania.

Anemia hemolityczna

Anemia hemolityczna to stan, w którym organizm zbyt szybko niszczy czerwone krwinki, często z powodu dziedzicznej choroby genetycznej, infekcji lub stanu zdrowia. Może ona powodować poważne problemy z sercem i płucami.

Objawy niedokrwistości hemolitycznej różnią się w zależności od jej rodzaju. Na przykład, jeśli niedokrwistość jest spowodowana infekcją, możesz mieć gorączkę i zawroty głowy. W innych przypadkach możesz nie mieć żadnych objawów.

Anemia hemolityczna jest chorobą krwi, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić do niewydolności serca i innych poważnych problemów.

Oprócz infekcji, pewne leki mogą również powodować niedokrwistość hemolityczną. Mogą to być kortykosteroidy, które zmniejszają intensywność działania Twojego układu odpornościowego.

Inne choroby, które mogą powodować niedokrwistość hemolityczną, to talasemia, która jest dziedzicznym zaburzeniem powodującym, że Twój organizm wytwarza nieprawidłowe czerwone krwinki. Twój lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, aby zidentyfikować oznaki anemii. Możesz również zostać skierowany do specjalisty w celu omówienia możliwości leczenia.

Anemia przewlekła

Anemia jest stanem medycznym, który może wystąpić, kiedy organizm nie posiada wystarczającej ilości czerwonych krwinek, aby dostarczyć tlen. Niektóre rodzaje anemii są uleczalne. Niektóre z nich są jednak dziedziczne i mogą prowadzić do zagrażających życiu komplikacji. Jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś z twojej rodziny może mieć anemię, powinieneś zgłosić się do lekarza.

Istnieje kilka przyczyn anemii, w tym utrata krwi, infekcje i choroby uszkadzające szpik kostny. W zależności od przyczyny, objawy mogą być różne – od łagodnych do ciężkich.

Niektóre rodzaje anemii są wynikiem niedoboru pewnych witamin. Do witamin tych należą witamina B12, żelazo i kwas foliowy. Niedobór tych witamin może być spowodowany przez infekcje, leki i dietę. Lekarz może wykonać badanie krwi, aby określić, czy masz niski poziom tych witamin.

Anemię często leczy się poprzez zmianę diety. Na przykład, jeśli masz niski poziom żelaza, jedz więcej ciemnozielonych warzyw liściastych, suszonych owoców i fasoli. Dietetyk może również pomóc w edukacji na temat zdrowego odżywiania.

Choroba sierpowatych

Choroba sierpowatych jest przewlekłą chorobą, która wynika z dziedzicznej mutacji w genie hemoglobiny. Jest to stan, w którym twój organizm wytwarza dużo czerwonych krwinek, ale mają one krótki żywot. W końcu te krwinki odwadniają się i stają się sztywne i sierpowate. Blokują przepływ krwi w wielu częściach ciała. Wynikiem tego jest anemia.

Chociaż niektórzy ludzie z anemią sierpowatą prowadzą normalne życie, choroba może powodować poważne komplikacje. W niektórych przypadkach choroba może być nawet śmiertelna.

Anemia sierpowata jest powszechna w niektórych populacjach, w tym w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Arabii. Ludzie w tych regionach często rodzą się z genem, który powoduje powstawanie komórek sierpowatych, dlatego są narażeni na anemię sierpowatą. Jednakże ludzie w tych regionach są również narażeni na inne choroby.

Infekcje są głównym problemem, szczególnie dlatego, że komórki sierpowate mogą zatykać małe naczynia krwionośne. Zwiększają one ryzyko poważnych infekcji, takich jak zapalenie płuc.

Talasemia

Kiedy ktoś ma anemię, nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Powoduje to uczucie osłabienia, duszności i zmęczenia. Jeśli anemia nie jest leczona, może prowadzić do różnych problemów, w tym infekcji i opóźnienia dojrzewania.

W przypadku anemii śledziona rozszerza się i pracuje ciężej niż zwykle, aby zwalczać infekcje. To powoduje, że krew zawiera zbyt dużo żelaza, które może uszkodzić wątrobę i układ hormonalny. Jednym ze sposobów leczenia tego stanu jest regularna transfuzja krwi. Jednak zbyt duża ilość żelaza może być niebezpieczna, a ryzyko jest większe w przypadku dzieci i niemowląt.

Jeśli u dziecka zdiagnozowano anemię, rodzic powinien zasięgnąć porady lekarza. Dzieci z talasemią mają krótszą średnią długość życia i są bardziej narażone na infekcje. Mają też niższe tempo wzrostu. Dotknięte dzieci będą musiały otrzymywać regularne transfuzje krwi do końca życia.

Talasemia jest chorobą spowodowaną mutacją genetyczną. Występuje u obu płci i jest najczęściej spotykana wśród osób pochodzących z Bliskiego Wschodu i Afryki. Objawy mogą być różne, od łagodnych do ciężkich, w zależności od rodzaju talasemii.


Oceń: Do czego prowadzi nieleczona anemia?

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:23