Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór witaminy D, powinieneś być przygotowany na to, że lekarz rodzinny da ci skierowanie na badanie jej poziomu. Jeśli bowiem nie masz odpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie, możesz być narażony na zwiększone ryzyko rozwoju poważnych chorób, takich jak osteoporoza, a także upadków i złamań kości.
Spis treści
Dawkowanie witaminy D zależy od Twojego stanu zdrowia
Witamina D jest produkowana naturalnie przez organizm w wyniku działania promieni ultrafioletowych pochodzących ze światła słonecznego. Jednak nie wszyscy ludzie są wystarczająco narażeni na działanie promieni słonecznych, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D. Ilość witaminy D, której potrzebujesz, zależy od Twojego wieku, płci, koloru skóry i stopnia zaawansowania choroby.
Na ogół większość ludzi powinna mieć co najmniej 30 ng/ml 25-hydroksywitaminy D w surowicy. Latem powinieneś być w stanie wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D ze słońca.
Badanie krwi może być użyte do określenia Twojego poziomu witaminy D. Możesz także zapytać lekarza o osobistą lub rodzinną historię krzywicy, osteoporozy i innych schorzeń. Najlepiej stosować się do zaleceń lekarza.
Powszechność niedoboru witaminy D jest wyższa u osób rasy czarnej niż u osób rasy białej
Czarni mają najwyższy wskaźnik niedoboru witaminy D w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się tak częściowo z powodu melaniny, która zmniejsza zdolność organizmu do syntezy witaminy D ze słońca. W porównaniu z osobami rasy białej, osoby rasy czarnej mają niższy poziom 25-hydroksywitaminy D. Są też bardziej narażone na cukrzycę, choroby serca i udar. Niedobór witaminy D jest jeszcze bardziej widoczny wśród młodych ludzi.
Chociaż związek między witaminą D a COVID-19 jest nadal niejasny, badania sugerują, że niski poziom witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób serca i raka. Jednak nadal trwają badania nad ustaleniem optymalnego poziomu witaminy D dla poszczególnych osób i populacji.
W badaniu University of Houston College of Nursing 61% zdrowych czarnoskórych nastolatków miało niski poziom witaminy D. Wskaźnik niedoboru witaminy D był niższy u kobiet w ciąży niż u kobiet niebędących w ciąży.
Leczenie niedoboru witaminy D polega na dostarczaniu sobie większej ilości witaminy D
Jeśli cierpisz na chorobę, taką jak rak, cukrzyca lub zespół przewlekłego zmęczenia, Twój lekarz może zlecić badanie krwi w celu określenia poziomu witaminy D. Jej niedobór może zwiększyć ryzyko wystąpienia kilku problemów zdrowotnych, w tym osteoporozy.
Witamina D jest produkowana w skórze, kiedy jest ona wystawiona na działanie promieni słonecznych. Jednak ilość słońca potrzebna do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D zależy od Twojego wieku, koloru skóry i stanu zdrowia. Do syntezy ilości witaminy D potrzebnej do utrzymania zdrowego organizmu potrzeba około 15 minut bezpośredniego działania promieni słonecznych dziennie.
Gdy badania krwi wykażą, że masz niedobór witaminy D, lekarz zwykle zaleci stosowanie suplementów. Suplementy witaminy D można znaleźć w większości aptek. W zależności od stanu zdrowia może być konieczne przyjmowanie dużej dawki suplementów.
Twój lekarz zapyta Cię również o historię osteoporozy w Twojej rodzinie. U niektórych osób niedobór witaminy D może nie być oczywisty, ale może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka upadków i złamań.
Wysokie dawki witaminy D mogą zwiększać ryzyko upadków i złamań
Wykazano, że suplementacja witaminą D3 zmniejsza ryzyko upadków i złamań. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko osteoporozy i urazów, a także poprawić funkcjonowanie fizyczne. Do niedawna toczyła się dyskusja na temat optymalnej dawki i metod podawania suplementów witaminy D.
Najnowsza metaanaliza sugeruje, że umiarkowana dawka 800 do 1000 IU witaminy D każdego dnia może potencjalnie zmniejszyć częstość występowania urazów związanych z upadkiem i złamań osteoporotycznych. Korzyści płynące ze stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia liczby upadków mogą być dokładniej zbadane poprzez zbadanie skutków stosowania różnych dawek i odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi badaniami.
Kilka czynników przyczynia się do rozwoju złamań kruchych. Należą do nich niska gęstość mineralna kości, zmniejszona zdolność do utrzymywania równowagi i brak masy mięśniowej. Wapń jest znany z tego, że zwiększa wytrzymałość kości i poprawia gojenie się złamań. Stwierdzono jednak, że wysoki poziom wapnia wiąże się z wyższym ryzykiem złamania kręgów.