Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?


Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?

Jeśli potrzebujesz skierowania do ginekologa, pamiętaj o kilku rzeczach. Ginekolodzy specjalizują się w zdrowiu kobiet, ale mogą też zajmować się innymi sprawami, takimi jak położnictwo. Ginekolog nie jest jednak twoim lekarzem pierwszego kontaktu (PCP) i musisz się upewnić, że znalazłeś lekarza, który ma wiedzę i kwalifikacje do leczenia ciebie.

Ginekolodzy mogą nie dysponować wykwalifikowanym personelem do świadczenia usług PCP

Ginekolodzy są ekspertami w leczeniu problemów zdrowotnych kobiet. Jeśli jednak szukasz kompleksowej i niedrogiej opieki, być może lepiej będzie, jeśli udasz się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze pierwszego kontaktu są przeszkoleni w zakresie opieki nad pacjentami w każdym wieku i na każdym etapie życia, od porodu do menopauzy. Mogą również zajmować się ostrymi chorobami i urazami. Niektórzy lekarze PCP oferują nawet opiekę prenatalną.

Lekarz pierwszego kontaktu może również polecić Ci specjalistę, jeśli jesteś zainteresowany czymś bardziej specjalistycznym. Zanim wybierzesz się gdziekolwiek indziej, upewnij się, że ufasz swojemu lekarzowi. Będzie on w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące Twojego ogólnego stanu zdrowia i zalecić najbardziej odpowiednie badania. Twój lekarz może wykonać podstawowe badanie piersi, badanie miednicy i ewentualnie wymaz z piersi. Badanie to może być szczególnie przydatne, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Jeśli nie jesteś w ciąży, nadal będziesz musiała odwiedzać swojego lekarza raz w roku na badania kontrolne.

Ginekolodzy mogą zajmować się medycyną ginekologiczną lub położniczą

Ginekolodzy to lekarze, którzy specjalizują się w zdrowiu kobiecego układu rozrodczego. Mogą oni kierować kobiety do innych specjalistów w przypadku określonych problemów. Ich usługi mogą obejmować leczenie menopauzy, zaburzeń dna miednicy i piersi. Ponadto ginekolodzy mogą wykonywać szczepienia przeciwko grypie i zalecać szczepionki przeciwko HPV.

Położnicy zapewniają opiekę kobietom w okresie przed ciążą, w czasie ciąży, porodu i po porodzie. Podczas ciąży lekarz położnik może pomóc w zapobieganiu komplikacjom. Może również monitorować pracę jelit, pęcherza moczowego i zakrzepy krwi. W okresie poporodowym położnik może omówić depresję poporodową, lęki i inne problemy związane z porodem.

Ostetria i ginekologia to specjalności wymagające zaawansowanego wykształcenia medycznego. Położnicy i ginekolodzy są szkoleni, aby zaspokoić podstawowe potrzeby zdrowotne kobiety oraz zrozumieć czynniki społeczne i genetyczne. Jest to skomplikowana dziedzina medycyny, która wymaga ponad 12 lat szkolenia.

Istnieją dwa rodzaje ginekologów-położników: ogólny i specjalistyczny. Obydwa rodzaje lekarzy położników są w stanie przeprowadzać wizyty w gabinecie, zarządzać porodami i kierować pacjentki do innych specjalistów. Różnica między lekarzem ogólnym a specjalistą polega na tym, że lekarz ogólny nie specjalizuje się w jednej dziedzinie medycyny.

Wizyty lekarskie dla kobiet różnią się od wizyt u ginekologa

Wizyty lekarskie dla kobiet są ważną częścią opieki profilaktycznej. Dzięki tym wizytom lekarz pierwszego kontaktu może sprawdzić, czy nie występują u Ciebie objawy choroby i ocenić Twój ogólny stan zdrowia. Mogą one pomóc w zapobieganiu chorobom takim jak rak piersi i osteoporoza.

Twój lekarz pierwszego kontaktu omówi twój ogólny stan zdrowia, w tym historię chorób twojej rodziny, a także twój styl życia. Celem wizyty kontrolnej jest wykrycie problemów zdrowotnych we wczesnym stadium rozwoju. Oprócz omówienia Twojego stanu zdrowia, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i przejrzy Twoje leki.

Badanie obejmie również badanie piersi i test Pap. W razie potrzeby możesz zostać poproszony o pobranie próbki krwi lub moczu. Analiza moczu może powiedzieć ci, czy jesteś w ciąży lub może wskazać na obecność infekcji nerek.

Kobiece wizyty kontrolne mogą być cenne dla doradzenia ci w sprawie osobistych celów zdrowotnych. Często lekarz będzie zadawał pytania o twoją dietę i nawyki ruchowe, a także o twoje zdrowie seksualne i reprodukcyjne.


Oceń: Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23