Jeśli zdiagnozowano u ciebie wysokie ciśnienie krwi i zastanawiasz się, czy powinieneś brać tabletki na nadciśnienie, kiedy twoje ciśnienie jest niskie, to trafiłeś we właściwe miejsce. Istnieje wiele różnych opcji, od beta-blokerów po inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE). W razie pytań porozmawiaj z lekarzem.
Spis treści
Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE)
Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) mogą obniżyć wysokie ciśnienie krwi i inne problemy związane z sercem. Enzymy te pomagają rozluźnić i obniżyć ciśnienie w żyłach, tętnicach i nerkach. Jednakże mogą one również powodować szereg komplikacji.
Inhibitory ACE nie zawsze są najlepszym sposobem leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Istnieje wiele innych środków, które działają równie dobrze. Twój lekarz może polecić ci lek, który będzie odpowiadał twoim potrzebom. Wybór właściwego leku może wymagać prób i błędów.
Jeśli jesteś w ciąży, nie powinieneś stosować inhibitorów ACE. Mogą one wpływać na rozwój dziecka. Nie powinnaś również karmić dziecka piersią podczas przyjmowania inhibitorów ACE.
Inhibitory ACE mają również wiele skutków ubocznych, w tym obrzęk naczynioruchowy, hiperkaliemię, niewydolność nerek u matki, deformację noworodka i śmierć. Te efekty uboczne nie występują często, ale mogą być poważne. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów ubocznych.
Beta-blokery
Beta-blokery to leki, które zmniejszają siłę pracy serca. Robi to poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ilości produkowanej reniny. Przyjmowanie beta-blokerów może pomóc w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i innych problemów z sercem. Może jednak powodować niepożądane efekty uboczne.
Istnieje kilka różnych rodzajów beta-blokerów. Każdy z nich ma inny mechanizm działania i może w różny sposób obniżać ciśnienie krwi. Najlepszym sposobem na określenie rodzaju beta-blokera, który powinieneś przyjmować, jest konsultacja z lekarzem.
Beta-blokery są często stosowane w leczeniu nadciśnienia i dławicy piersiowej. Są one na ogół dobrze tolerowane i mogą być przyjmowane razem z innymi lekami na ciśnienie krwi. W niektórych przypadkach są nawet stosowane w czasie ciąży i karmienia piersią. Ważne jest jednak, aby być świadomym wszelkich możliwych zagrożeń.
Jednym z rodzajów beta-blokerów jest beta-1 selektywny. Te leki mogą obniżyć ciśnienie krwi bardziej niż blokery dwóch receptorów. Dzieje się tak dlatego, że blokowanie receptorów beta-1 zmniejsza kurczliwość serca.
Fludrokortyzon
Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, możesz zastosować fludrokortyzon na nadciśnienie. Lek ten działa poprzez podniesienie ciśnienia krwi poprzez zwiększenie ilości sodu w organizmie. Może jednak powodować inne skutki uboczne.
Dodatkowo u osób przyjmujących ten lek może dojść do zwiększenia poziomu potasu. Ponieważ może to powodować obrzęki, osłabienie mięśni, suchość w ustach i drętwienie, ważne jest, aby regularnie monitorować poziom potasu. Może być konieczne przyjmowanie suplementów potasu lub spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w potas.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Lekarz może pomóc Ci ustalić, czy objawy są spowodowane niskim ciśnieniem krwi, czy inną chorobą. Prawdopodobnie sprawdzi ciśnienie krwi i inne pomiary, aby upewnić się, że nie doświadczasz niepożądanej reakcji.
Niektóre objawy niskiego ciśnienia krwi to uczucie osłabienia, zawroty głowy i ból brzucha. Lekarz może przepisać Ci inne metody leczenia tego stanu.
Nadciśnienie oporne na leczenie
Pigułki na nadciśnienie oporne na leczenie są stosowane u osób, u których ciśnienie krwi jest stale podwyższone, pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków przeciwnadciśnieniowych w zalecanych dawkach. Stan ten występuje u 20-30% pacjentów z nadciśnieniem. Jest to poważny problem zdrowia publicznego, którego częstość występowania rośnie.
Pacjenci z opornym nadciśnieniem mają zwiększone ryzyko wystąpienia niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych i są narażeni na zwiększone ryzyko zgonu. Jest to spowodowane niekontrolowanym wysokim ciśnieniem krwi, które uszkadza ściany tętnic.
Niekontrolowane nadciśnienie powoduje odkładanie się płytki miażdżycowej, co prowadzi do zablokowania tętnic, a to z kolei zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i chorób układu krążenia. Objawami nadciśnienia są duszności i ból w klatce piersiowej. Kilka prostych kroków może pomóc w kontroli nadciśnienia. Należą do nich: utrata wagi, rzucenie palenia i ograniczenie spożycia sodu.
Podstawowym lekiem u pacjentów z opornym nadciśnieniem jest diuretyk. Jednak niektórzy ludzie nie mogą lub nie chcą stosować diuretyku ze względu na skutki uboczne.