Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego Anglicy klękają, powinieneś przyjrzeć się sposobowi, w jaki rasizm rozgrywa się na boisku. Nie jest zaskoczeniem, że Premier League stała się centrum kontrowersji związanych z polityką rasową. W jednym z ostatnich artykułów opisano, jak liga radzi sobie z nieustępliwym rasizmem w swoich szeregach. Ponadto w artykule omówiono sposób, w jaki Dame Erica odmawia uklęknięcia dla królowej.
Spis treści
Zajęcie stanowiska na rzecz większej równości rasowej w piłce nożnej
W październiku piłkarze i kibice z całego świata zajmą stanowisko przeciwko rasizmowi, uczestnicząc w Tygodniu Akcji Przeciwko Rasizmowi i Dyskryminacji. W tym roku kampania skupi się na dyskryminacji rasowej i potrzebie większej równości rasowej w sporcie.
Wielu profesjonalnych klubów piłkarskich wypowiedziało się przeciwko rasizmowi. Wielu zawodników przyklęknęło przed meczami, aby okazać solidarność z rasistami. Pojawiły się jednak także doniesienia o obraźliwych przyśpiewkach, nazistowskich salutach i obelgach.
Miało miejsce kilka głośnych przypadków przemocy na tle rasowym. Głównymi celami byli kolorowi zawodnicy, ale problem jest znacznie szerszy. Co więcej, rasizm może mieć wpływ na sportowców jeszcze długo po zakończeniu ich kariery.
Na przykład, ostatni raport dotyczący rasizmu w piłce nożnej wskazuje, że w sezonie 2019/2020 zgłoszono 282 incydenty. Większość z nich miała miejsce podczas meczów Premier League.
Administratorzy piłki nożnej odgrywają ważną rolę w przeciwdziałaniu rasizmowi w sporcie. Nie tylko dbają o to, by ich drużyny i ligi były przyjazne dla wszystkich, ale także mogą przewodzić w walce z systemowym rasizmem w swoich ligach krajowych.
Przeciwdziałanie nieustępliwości rasizmu w piłce nożnej
Jeśli śledzisz piłkę nożną, być może zauważyłeś niedawny trend polegający na tym, że gracze przyklękają. Jest to ukłon w stronę popularności ruchu Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych, a inspiracją była śmierć George’a Floyda, amerykańskiego policjanta.
Choć praktyka uklęknięcia jest popularna w wielu instytucjach sportowych, jej prawdziwe zalety pozostają niepewne. Choć jest to gest, który ma zwrócić uwagę na niesprawiedliwość rasową, nie jest prawdopodobne, że zmieni nierówności rasowe w danym kraju.
Uklęknięcie w piłce nożnej to kontrowersyjny temat. Media i urzędnicy mają mieszane opinie na temat skuteczności tego rytuału.
Najnowsza sprawa dotyczyła kibiców Millwall, którzy gwizdali na piłkarzy przyjmujących postawę klęczącą w meczu z Derby. Nie przeszkodziło im to jednak w trzymaniu antyrasistowskiego transparentu. Gwizdy były raczej skierowane do organizacji Black Lives Matter.
Przeciwdziałanie rasizmowi w Premier League
Przez ostatni rok Premier League prowadziła kampanię na rzecz walki z rasizmem. Współpracuje z FA, EFL, PFA i innymi organizacjami w ramach rozgrywek, by wykorzenić uprzedzenia rasowe. Plan działania ma na celu zapewnienie większych możliwości dla mniejszości etnicznych w piłce nożnej.
W lutym ubiegłego roku Premier League rozpoczęła inicjatywę „No Room for Racism”. W ramach tej inicjatywy zawodnicy uklęknęli, by domagać się zmian. Było to wezwanie do broni dla kibiców i wysłanie silnego sygnału, że przemoc na tle rasowym nie powinna być tolerowana.
Kapitanowie klubów Premier League potwierdzili swoje zaangażowanie w kampanię przeciwko rasizmowi. Przed rozpoczęciem sezonu wybrali pewne momenty, aby uklęknąć. Teraz zrobią to ponownie przed wszystkimi 20 meczami w okresie No Room For Racism.
Strategia Premier League „No Room for Racism” obejmuje także internetowy system raportowania dla kibiców. Kibice mogą zgłaszać dyskryminujące zachowania, które zostaną zbadane przez najwyższego urzędnika prawnego w Premier League.