Czego nie jeść przy wysokim poziomie potasu?


Czego nie jeść przy wysokim poziomie potasu?

Oprócz właściwego odżywiania się powinieneś wiedzieć, czego nie jeść, kiedy poziom potasu jest wysoki. Potas jest niezbędnym minerałem, którego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, ale kiedy jesz go za dużo, może spowodować wzrost ciśnienia krwi i uszkodzić nerki. Jeśli cierpisz na wysoki poziom potasu, powinieneś zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej.

Przekąski o niskiej zawartości potasu

Przekąski o niskiej zawartości potasu są świetne dla osób stosujących dietę o niskiej zawartości potasu i mogą dostarczyć pewnych niezbędnych składników odżywczych. Ten rodzaj przekąsek to także dobry sposób na utrzymanie zbilansowanej diety.

Najlepsze przekąski o niskiej zawartości potasu to różne owoce i warzywa. Zawierają one różne witaminy i minerały.

Potas jest składnikiem odżywczym, który zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego i pomaga utrzymać zdrowe nerki. Ponadto potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jednak zbyt duża ilość potasu może być szkodliwa dla Twojego zdrowia. Ważne jest też, by pić dużo wody, ponieważ może ona usunąć nadmiar potasu z organizmu.

Unikaj nabiału

Ważne jest, by zrozumieć rolę nabiału w swojej diecie. Zawierają one wiele ważnych składników odżywczych, w tym potas i wapń, i mogą być ważną częścią zrównoważonej, zdrowej diety. W rzeczywistości większość z nas skorzystałaby na zwiększeniu ilości spożywanego niskotłuszczowego nabiału.

Zdrowe korzyści płynące z nabiału są dobrze znane i obejmują zwiększenie gęstości kości oraz lepszy wzrost i rozwój u dzieci. Istnieją jednak także pewne negatywne strony nabiału. Na przykład może przyczyniać się do otyłości i powodować zaburzenia trawienia.

Jednym z najlepszych sposobów dostarczania wapnia są suplementy. Przyjmowanie suplementu z posiłkiem bogatym w białko pomoże zmaksymalizować jego wchłanianie.

Ziemniaki i słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki to duże, jadalne warzywa korzeniowe z Ameryki Środkowej i Południowej o słodkim smaku. Znane są również jako bataty. Bulwy te można jeść na surowo, gotować lub konserwować. W porównaniu z ziemniakami, bataty są nieco bardziej suche. Ich wnętrze jest skrobiowe, a zewnętrzna strona ma szorstką skórkę.

Poza potasem, bataty zawierają też inne składniki odżywcze. Na przykład są bogate w błonnik, który wspomaga trawienie. Ponadto są dobrym źródłem witamin z grupy B, cynku, magnezu i witaminy A. Zawierają też przeciwutleniacze, w tym beta-karoten.

Jeden słodki ziemniak dostarcza znaczną ilość potasu. Ważne jest jednak, by kontrolować ilość spożywanego potasu. Przyjmowanie zbyt dużej ilości potasu może być szkodliwe dla zdrowia serca. Ten minerał pomaga regulować równowagę płynów i funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Ponadto zbyt duża ilość potasu może być szkodliwa dla osób mających problemy z nerkami.

Banany

Banany zawierają dużo potasu, który jest minerałem pomagającym organizmowi utrzymać zrównoważony poziom wody w komórkach. Dzięki temu Twoje serce i ciśnienie krwi pozostają w normie. Sprawia też, że mięśnie są zrelaksowane. Ponadto potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu kubków smakowych.

Gdy poziom potasu jest wysoki, może wystąpić stan zwany hiperkaliemią. Hiperkaliemia może spowodować tymczasowy paraliż i osłabienie mięśni. Najczęściej występuje u osób z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek.

Najlepszym sposobem na uzyskanie wystarczającej ilości potasu jest spożywanie codziennie różnych pokarmów roślinnych. Możesz znaleźć wiele owoców i warzyw, które zawierają najwięcej potasu.

Fufu

Fufu to afrykańska potrawa, którą tradycyjnie spożywa się jako dodatek do zup lub gulaszu. Jest to pokarm o dużej zawartości błonnika, niskiej zawartości cholesterolu i dobrym źródle potasu.

Fufu to miękka, elastyczna, skrobiowa pasta, którą zwykle robi się z manioku. Jednak fufu robi się też z innych bulw, takich jak ziemniak, platan czy eba.

Proces przyrządzania fufu jest dość prosty. Najpierw musisz ugotować różne warzywa skrobiowe. Kiedy warzywa są już ugotowane, możesz je rozgnieść za pomocą tłuczka do ziemniaków. Podczas ucierania powinieneś mieszać je, aż staną się gładkie. Kiedy masa jest gotowa, możesz dodać odrobinę wody.

Ryby

Wiele osób z problemami nerek może unikać jedzenia ryb, kiedy poziom potasu jest wysoki. Istnieją jednak sposoby na zastąpienie ryb w diecie zdrowszymi alternatywami.

Kilka dobrych wyborów to gotowana fasola. Ma ona dużo białka i zawiera sycący błonnik. Możesz też ugotować rośliny strączkowe, takie jak soczewica czy ciecierzyca i podać je zamiast ryby.

Inne pokarmy o wysokiej zawartości potasu to gotowane słodkie ziemniaki, banany, bataty, a nawet pomarańcze. Potas odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ciśnienia krwi i równowagi płynów w organizmie.

Innym dobrym źródłem potasu są plantany. Już 100 gramów ugotowanych platanów zawiera 422 miligramy tego minerału.


Oceń: Czego nie jeść przy wysokim poziomie potasu?

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:7