Możesz być zaskoczony, że powierzchnia Afryki jest większa niż powierzchnia Księżyca. Księżyc jest tylko 81 razy większy od Ziemi, podczas gdy Afryka jest 14 razy większa od Księżyca. Oznacza to, że jeśli stoisz na kontynencie afrykańskim, patrzysz na największą powierzchnię jakiejkolwiek planety we wszechświecie.
Spis treści
Ziemia waży 81 razy więcej niż Księżyc
Można zapytać, jaka jest różnica między Ziemią a Księżycem? W skrócie, Księżyc jest znacznie mniejszy od Ziemi. Jego średnica jest niewiele większa od średnicy Ziemi. Jego masa to około jedna szósta masy Ziemi. Na szczęście Księżyc nie spada na Ziemię.
W pozytywnym sensie Księżyc ma wiele interesujących cech. Wśród nich jest pole grawitacyjne, które jest nieco mniejsze niż ziemskie. Oznacza to, że astronauci biorący udział w programie kosmicznym Apollo mogli wykonywać na Księżycu ogromne skoki.
Inną wielką atrakcją Księżyca jest jego światło. Mimo że znajduje się on tak daleko od Ziemi, jak to tylko możliwe, światło Księżyca jest wciąż widoczne w pogodne noce.
Powierzchnia Ziemi jest większa niż Księżyca
Księżyc jest piątym co do wielkości naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym. Jest również najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie. Gdybyśmy mieli zmierzyć jego powierzchnię, zobaczylibyśmy, że jest nieco mniejszy niż Ziemia. Dzieje się tak dlatego, że masa Księżyca jest stosunkowo niewielka w porównaniu z masą Ziemi.
W 2010 roku średnica Księżyca wynosiła 3 476 kilometrów (2 160 mil). Jest to nieco mniejsza średnica niż średnica Ziemi, ale i tak jest większa niż największa planeta Układu Słonecznego, Mars. Ponadto jest drugim najgęstszym satelitą.
Powierzchnia Księżyca pokryta jest ciemnymi mariami. Znajdują się one głównie w basenach uderzeniowych. Z drugiej strony, jaśniejsza powierzchnia, zwana wyżynami, jest stosunkowo mniej pokryta kraterami.
Kontynent afrykański jest 14 razy większy od Księżyca
Jeśli szukasz kontynentu, który ma wiele ciekawych sztuczek w rękawie, Afryka jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Jest to nie tylko drugi co do wielkości kontynent na Ziemi, ale także najmniejszy kraj. Kontynent ma osiem głównych regionów fizycznych: Afryka Zachodnia, Afryka Środkowa, Afryka Wschodnia, Afryka Południowa, Afryka Północna, Afryka Południowa i Madagaskar.
Na kontynencie znajduje się wiele innych krajów. Większość z nich znajduje się w regionach tropikalnych. Niektóre są pozbawione dostępu do morza, inne mają łatwy dostęp do oceanu. Jest jednak 16 krajów, które nie mają bezpośredniego dostępu do morza.
Nic dziwnego, że kontynent afrykański jest popularnym przedmiotem badań. Wynika to z faktu, że na tym kontynencie znajduje się więcej państw niż na całym kontynencie azjatyckim.
Bliska strona Ziemi pokryta jest wieloma dużymi mariami
W porównaniu z daleką stroną Księżyca, bliska strona pokryta jest wieloma dużymi mariami. Są to duże, ciemne elementy topograficzne, które występują na powierzchni Księżyca. Są one również doskonałym przykładem tego, jak starożytny wulkanizm zmienił planetę, którą nazywamy domem.
Jest jedno małe zastrzeżenie. Księżyc jest kulą o średnicy około 3 476 kilometrów, czyli nieco mniejszą niż Ziemia. Jego środek ciężkości jest o połowę mniejszy niż ziemski. Oznacza to, że jego obrót trwa około 27 dni i że zawsze będzie nieco bliżej Ziemi.
Daleka strona Księżyca ma kilka bardzo małych mariaży. Jednak większość powierzchni Księżyca jest pokryta kraterami. Ilość kraterów jest większa niż można by się spodziewać po księżycu tej wielkości. Ponadto na dalekiej stronie Księżyca panuje duża aktywność geologiczna.
Kratery uderzeniowe znajdują się po bliskiej stronie Ziemi
Kratery uderzeniowe powstają, gdy meteoroid lub kometa uderza w powierzchnię Księżyca lub Ziemi. Kratery te mają rozmiary od kilkuset metrów do ponad 300 kilometrów średnicy. Mały krater uderzeniowy jest często zagłębieniem w kształcie misy, natomiast duże kratery uderzeniowe mają bardziej złożoną strukturę.
Na Ziemię co milion lat spada pięć asteroid o średnicy mniejszej niż dwa kilometry. Każda z tych asteroid ma masę do jednej tony metrycznej. Kiedy uderzają w Ziemię, wzbijają w powietrze chmurę pyłu i pary wodnej. To wystarczy, aby w ciągu kilku dni pokryć całą planetę cienką warstwą pary wodnej.
Księżyc nie ma atmosfery, ale jest pokryty kraterami. Mimo że większość powierzchni Księżyca ma ponad trzy miliardy lat, nadal znajduje się na niej wiele starszych kraterów. W rzeczywistości większość kraterów na Księżycu jest widoczna do dziś.