Spis treści
Męskie komary gryzą
Męskie komary różnią się od samic tym, że nie mają ssawki ani aparatu gębowego, który mógłby ukąsić człowieka. Żyją raczej z nektaru i soków roślinnych. Nazywane są również wektorami, ponieważ przenoszą patogeny i zarazki z jednego zwierzęcia na drugie. Ich życie jest jednak krótkie.
Kobiety komarów są bardziej problematyczne. Długie, cienkie ciało samicy zawiera sondę, która pomaga jej ukąsić i wstrzyknąć ślinę do celu. Ukąszenia te mogą powodować różne reakcje, w tym zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie. Jednak w niektórych przypadkach reakcja może być łagodna. Dzieje się tak dlatego, że po ukąszeniu uwalniana jest duża ilość histaminy, która powoduje obrzęk. Jeśli po ukąszeniu komara pojawi się wysypka lub swędzenie, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Męskie komary żyją głównie nektarem kwiatów i sokami roślinnymi, które dostarczają im energii. Nektar jest słodki, a soki zawierają węglowodany i minerały. Ponadto samce komarów są zapylaczami, co oznacza, że przenoszą zapach kwiatów. Niektóre komary jedzą też spadź, lepką substancję wydzielaną przez mszyce.
Na świecie istnieje ponad 3500 różnych rodzajów komarów. Wiele z nich uważa się za uciążliwe, ponieważ mogą się rozmnażać i roznosić choroby. Niektóre komary są wektorami, czyli przenoszą czynniki chorobotwórcze, takie jak wirusy czy bakterie, z jednej osoby na drugą.
W pewnych okresach życia samce i samice komarów nie jedzą. Dzieje się tak dlatego, że potrzebują białka z krwi, aby rozwinąć jaja. Bez krwi nie mogą zakończyć cyklu życiowego. Dorosłe komary mogą żyć nawet przez 2 tygodnie. W zależności od gatunku mogą jednak żyć nawet do czterech tygodni. Kiedy są dojrzałe, mogą składać jaja w wodzie. W zależności od środowiska, dorosłe komary mogą przenosić na ludzi choroby, które mogą być śmiertelne.
Mężczyźni komarów mają specjalne receptory na czułkach. Dzięki temu mogą śledzić uderzenia skrzydeł swoich potencjalnych partnerek. Z tego powodu trzymają się blisko wody, żeby znaleźć partnera. Osoby, które nie są uczulone na komary, mogą uniknąć ich ukąszenia. Aby zapobiec możliwości kontaktu z tymi owadami, najlepiej zatrudnić specjalistę od zwalczania szkodników, który będzie trzymał je z daleka.
Samica komara jest znacznie większym owadem. Długi, smukły odwłok samicy jest czerwonawy. Narządy gębowe są długie i smukłe, ale nie są bardzo ostre. Mimo że potrafią kąsać, robią to tylko po to, by zdobyć pożywienie. Po zdobyciu krwi wkładają słomkowy aparat gębowy w skórę człowieka i wysysają krew. Krew ta jest następnie wykorzystywana do rozwoju jaj.
Podczas rozwoju jaj samice komarów potrzebują białka z krwi. Aby wyssać krew, przebijają skórę długą, spiczastą częścią gębową. Mogą też zjadać krew, która jest następnie wykorzystywana do rozwoju ich jaj.
Mężczyźni komarów mają dłuższą żywotność po okresie godowym niż samice. Samce żyją od tygodnia do miesiąca, podczas gdy samice mogą żyć nawet rok.