Dziś jest: 21 Wrzesień 2017    |    Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Raciąż: Ścieżka edukacyjna przy SP im. S. Konarskiego

c_210_150_16777215_01_images__DSC0516.JPG

Po wakacjach na uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu czekała niespodzianka. W nowym roku szkolnym będą mogli korzystać z nowoczesnej formy edukacji – ścieżki edukacyjnej.  

 

Baza edukacyjna powstała w ramach realizacji projektu przeprowadzonego przez Gminę Miasto Raciąż. Na świeżym powietrzu uczniowie raciąskiej podstawówki będą mogli uczyć się poprzez gry i zabawy. 11 września odbyła się uroczystość otwarcia ścieżki i prezentacja jej możliwości. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego - Dariusz Mosakowski wyraził zadowolenie, że udało się stworzyć klasę na świeżym powietrzu. Zapowiedział, że ma nadzieję, że przyczyni się to do rozwoju uczniów oraz, że z większą chęcią będą pogłębiać swą wiedzę. Zapewnił, że ścieżka ma charakter otwarty i będą mogli z niej korzystać uczniowie nie tylko z Raciąskiej szkoły.

 

Uroczyste otwarcie

 

Uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej odbyło się 11 września. Ścieżka została poświęcona przez ks. proboszcza Wiesława Kosińskiego. A dzieciaki zaprezentowały gościom możliwości i walory nowej bazy edukacyjnej. Przebrane za zwierzęta śpiewały piosenki i recytowały wierszyki o przyrodzie i środowisku. Ponadto prezentowały stanowiska i ich wykorzystanie. Ścieżkę oglądali również dyrektorzy z pobliskich szkół, będą oni bowiem mogli przywozić swych uczniów by także oni korzystali z naszej nowej bazy edukacyjnej. Burmistrz Miasta Raciąża Mariusz Godlewski pogratulował pomysłu, realizacji i otwarcia ścieżki. Podziękował za dofinansowanie przedstawicielom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wyraził także nadzieję, że uczniowie z radością i chęcią będą korzystać z walorów nowej formy edukacji.

 

Przyroda bez tajemnic

 

W realizowanym projekcie utworzono 21 kącików edukacyjnych, dzięki którym uczniowie będą mogli poznać bliżej świat roślin i zwierząt. Będą uczyły się rozpoznawać gatunki drzew (m.in. nazwy, kształt liści, rodzaj pnia, nasiona). Ponadto nauczą się rozpoznawać gatunki ptaków oraz odróżniać samców od samic. Co więcej nauczą się odróżniać gatunki ptaków po wydawanych przez nie dźwiękach. Inne kąciki zaś nauczą najmłodszych rozróżniania ssaków leśnych – łącznie z rozpoznawaniem ich tropów. Dzieci będą miały okazję obserwować także różnorodne budki lęgowe. Poza edukacją uczniowie będą mieli okazję sprawdzić swą pozyskaną wiedzę w praktyce, a to dzięki m.in. różnego rodzaju puzzlom (w których dopasowywać trzeba będzie odpowiednie elementy), gry w rzuty, memo i grze w zegar przyrody, która przedstawiać będzie cykl z życia zwierząt. Ponadto utworzona została altana, w której uczniowie będą mogli spędzać czas i ogródki, w których poznawać będą roślinność.

 

Poznać otoczenie

 

Głównym celem projektu jest umożliwienie uczniom zdobycia umiejętności wyróżniania, nazywania i opisywania wybranych elementów środowiska. Dzieciaki nauczą się dostrzegać jak powiązane są ze sobą wszelkie czynniki środowiska oraz jak wpływa na nie człowiek. Ponadto przekonają się, że każdy z nas odpowiedzialny jest za stan środowiska i wszyscy powinniśmy chronić przyrodę. Co więcej ścieżka edukacyjna umożliwi rozwój umiejętności sprawnościowych, poznawczo-odkrywczych i obserwacyjnych wśród dzieci. Ścieżka edukacyjna to świetna okazja do nauki przez zabawę dodatkowo korzystając ze świeżego powietrza. Uczniowie naszej podstawówki będą mieli okazję w ciekawy i interesujący sposób poznać charakterystyczne cechy przyrody naszego regionu.

Mamy nadzieję, że ścieżka edukacyjna umili uczniom czas i z radością wrócą do nauki po długim odpoczynku, jakim były wakacje.

 

INFO ZA MCKSiR Raciąż

 


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094