Dziś jest: 21 Wrzesień 2017    |    Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Mieszkańcy niezadowoleni. Manifestacja przed sądem

c_236_158_16777215_01_images_manifestacja-20-lipca-051-700x469.jpg

W ponad 100 miastach w naszym kraju na ulice, przed budynki sądów, wyszli ludzie niezadowoleni ze zmian, jakie partia rządząca chce wprowadzić w systemie sądownictwa. Manifestanci ze świeczkami w dłoniach apelowali do prezydenta o 3-krotne veto. 20 lipca przed Sądem Rejonowym w Płońsku, jak podaje policja, zebrała się około 200-osobowa grupa mieszkańców na pokojowej manifestacji.

 

Manifestujący domagali się zawetowania przez prezydenta trzech ustaw. Chodzi dokładnie o ustawy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, którą posłowie przegłosowali wieczorem 20 lipca.

 

– Sprzeciwiamy się atakom polityków na niezależne organy, instytucje stojące na straży niezawisłości sędziów. To one mają bronić nas w nierównym starciu z każdą władzą. Wolne sądy to sprawa wszystkich obywateli w całym kraju. To nie spór o władze, ale o to czy w sądach, zarówno tych mniejszych rejonowych , jak i apelacyjnych  będą zapadać wyroki wolne od politycznych nacisków. Chcemy takich reform sądów, które będą napisane ponad podziałami – mówiła Elżbieta Wiśniewska – radna powiatu płońskiego, związana z miejscowymi strukturami PO,  pod czas manifestacji, która oficjalnie przywitała zebranych mieszkańców. –  Jesteśmy dzisiaj ze światłem, bo zwyczajem dawnych mieszkańców Polski chcemy odpędzić światłem zło, które w kraju się dzieje…– cytowała Weronikę Paszewską z „Akcji Demokracji” inicjatorkę łańcucha światła.

 

Płońsk do listy miast pikietujących zgłosiły płońszczanki Liliana Kraśniewska, Beata Przyborowska przy współudziale innych odważnych kobiet, które zdecydowały, że nie pod Sejmem w Warszawie, a na miejscu  – w Płońsku, mieszkańcy wyrażą swój sprzeciw. – relacjonowała Elżbieta Wiśniewska.

 

Teresa Piekarz przeczytała fragmenty Konstytucji  RP dotyczące sądów i trybunałów. Odśpiewano hymn narodowy. Pikietujący co chwila skandowali hasła: „Wolność, Równość, Demokracja”, „Trzy razy veto”, a nawet mocniejsze słowa „Precz z Kaczorem – dyktatorem” . Mikrofon oddano w ręce ludzi. Płońszczanie dzieli się swoimi historiami, spostrzeżeniami, poglądami. Zgodnie twierdzili, że nigdy nie sądzili, że będą żyć w takiej Polsce, jak obecnie. Pod sądem zebrali się ludzie w każdym wieku. Płońska manifestacja trwała około godzinę, świeczki zostawiono pod bramą budynku płońskiego sądu na znak solidarności z pikietującymi w innych miastach Polski.

 

Oprócz trzymanych w dłoniach symbolicznych świeczek zorganizowano pokaz ogniowy przy utworze Oddziału Zamkniętego „Kocham Wolność”.  – Niech to światło pokaże, ile jest energii w płońszczanach i doda nam nadzieję – mówiła na koniec Elżbieta Wiśniewska.

 

Sylwia Sobótka

Fot. Sylwia Sobótka

 

 

 


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094