Dziś jest: 21 Wrzesień 2017    |    Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Tarnopol miastem partnerskim Płońska

c_197_110_16777215_01_images_sesja-tarnopol-001-700x390.jpg

W środę, 12 lipca radni Rady Miejskiej w Płońsku odjęli uchwałę o nawiązaniu współpracy na zasadzie miast partnerskich z ukraińskim Tarnopolem.

 

To nasze jedenaste miasto partnerskie, w tym drugie na Ukrainie. Opozycja twierdzi, że będzie to kolejny cel wycieczek turystycznych burmistrza i części radnych.

Sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek Burmistrza Miasta. Zakres współpracy pomiędzy miastami ma obejmować wymianę doświadczeń pomiędzy samorządami, podejmowanie wspólnych działań w ramach integracji europejskiej, kultury, sportu, edukacji, różnych dziedzin życia społeczno- gospodarczego.

Uchwała została podjęta większością, lecz nie jednomyślnością głosów. Podczas debaty opozycja z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej argumentowała, że jak dotąd, Płońsk nie odniósł żadnych korzyści gospodarczych z prowadzenia kontaktów z miastami partnerskimi, a Tarnopol będzie kolejnym miastem wycieczek turystycznych burmistrza i  jego współpracowników.

Burmistrz wskazywał, iż ważne są dla niego korzyści społeczne, kulturowe i wymiana doświadczeń samorządowych miast partnerskich – nie wszystko trzeba przeliczać na pieniądze – tłumaczył Andrzej Pietrasik, dodając, że takimi pytaniami radny Krzysztof Tucholski rozpoczął kampanię wyborczą, a ataki mają tło polityczne. Jak stwierdził radny Tucholski obecnie nie podjął decyzji o kandydowaniu, na dzień dzisiejszy nie zamierza kandydować.

Trasa dłuższa o 170 km…

W ostatnich tygodniach kilkunastoosobowa delegacja z Płońska uczestniczyła wraz z Burmistrzem na Dniach Kultury Polskiej i Dniach Europy w Tarnopolu. Tam wcześniej podpisano list intencyjny o podjęciu współpracy partnerskiej. Delegaci spotkali się z Polakami mieszkającymi w Tarnopolu. Jak relacjonował Burmistrz, zostali tam bardzo serdecznie przyjęci. Mieszkańcy ukraińskiego miasta chcą nawiązać współpracę z rodakami.

Radny Marcin Kośmider zapytał dlaczego w drodze powrotnej wybrano trasę przez Busko- Zdrój, drogę o około 170 km dłużą. Fakt dłuższego przejazdu potwierdził przewodniczący RM Henryk Zienkiewicz. Jednak nie wyjaśnił powodu wyboru takiej trasy.

W Busko-Zdroju zostałem ja – wyjaśnił burmistrz  – Inną trasą przyjechaliśmy i inną wróciliśmy. Byłem proszony przez stronę polską, żebym był obecny jako burmistrz, a było to w tym czasie, kiedy powinienem już być w szpitalu. To cała odpowiedź. – usłyszeliśmy w wyjaśnieniu Burmistrza.

Sylwia Sobótka

Fot. Sylwia Sobótka

 


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094